توجه: لطفاً نظر خود را از طریق ثبت کامنت و یا  /- برای این مطلب ثبت نمایید.

امید

نویسنده: زهرا مصری
1401/08/30   13:19
اما وقتی درباره‌ی همه‌ی اینها (انواع و اقسام جرم و جنایت در دنیا، جنگ در کشورهای مختلف و انواع مشکلات اقتصادی و اجتماعی) می‌شنویم، تنها چیزی که در حفظ روحیه‌ی هرکدام از ما تأثیر ویژه‌ دارد و باعث می‌شود برای زنده ماندن و زندگی تلاش کنیم، واژه‌ی زیبای «امید» است.
امید

امید چیست؟

امید مولد احساسات و مبنای جذابیت زندگی است. امید تنها چیزی است که در تاریکی و میان همه ی چیزهای بد مثل یک نقطه ی نور در ذهن هرکسی می درخشد و توان تازه ای برای ادامه ی حیات در تک تک ما به وجود می آورد.

امید در واقع تنها چیزی است که روی توانایی فرد برای مقابله با یک بیماری اثر می گذارد. بیمارانی که امیدواری بیشتری به بهبود و درمان دارند، مقدار بیشتری دوپامین و اندورفین در بدن شان ترشح می شود و دیگر هورمون های بدن شان هم به بهترشدن فرد و بهبود بیماریش کمک می کنند و البته باعث می شوند بیمار انرژی کافی برای مبارزه با بیماریش و زنده ماندن را به دست آورد. امید به ما انرژی می دهد تا پتانسیل لازم برای زندگی را داشته باشیم و همین امید است که حتی وقتی از مشکلات خسته می شویم، وادارمان می کند باز هم به راه مان ادامه بدهیم. می دانم! همه دوست دارند امیدوار باشند و هرگز امیدشان را از دست ندهند، اما گاهی هم پیش می آید که آدم ناامید می شود. خودتان را شماتت نکنید، همه مثل شما هستند، برای همه ممکن است گاهی پیش بیاید.

با امید داشتن، می توانیم قدر خودمان و دیگران را بدانیم، زندگی را دوست داشته باشیم و سپاسگزار تمام چیزهایی باشیم که داریم. اما حواس تان باشد، امید ربطی به خوش خیالی ندارد. امید را با خواب و خیال واهی اشتباه نگیرید. امید برخلاف خوش خیالی شما را وادار می کند بلند شوید، آستین هایتان را بالا بزنید و سخت تر کار کنید تا موفق شوید. از طرفی باعث می شود سمت هرکاری نروید. امید به شما جرأت می دهد و به تمام جزئیات، مهارت ها و چالش هایی که در دنیا با آنها روبه رو می شوید، ارزش و معنا می بخشد.

راه های افزایش امید در زندگی

ارزیابی مجدد شرایط

زندگی شبیه لنز دوربین است. هر چیزی که بر روی آن تمرکز کنیم، برای ما واضح تر و واقعی تر به نظر می آید. اگر بر روی نقاط منفی تمرکز کنیم، فقط نقاط منفی را می بینیم. ولی وقتی تمرکز خود را بر روی نقاط مثبت منعطف کنیم، چیزهای مثبت بهتر دیده می شوند. ما همان چیزی را درو می کنیم که کاشته ایم.

وقتی که در زندگی با شکست بزرگی مواجه می شوید، باید نسبت به شرایط موجود ارزیابی مجددی انجام بدهید. توجه کنید که بسیاری از افراد موفق هم بارها در زندگی طعم شکست را چشیده اند.

صحبت ما فقط در مورد موفقیت مالی نیست. اگر شما در پی شکست تسلیم نشوید، موفقیت در تمام زمینه ها برای شما امکان پذیر خواهد بود. به شکست به چشم مانعی نگاه کنید که با پریدن از روی آن می توانید به سمت موفقیت حرکت کنید. اجازه ندهید موانع سد راه شما بشوند.

کل زندگی برای شما مثل یک سفر ماجراجویانه است. فقط مقصدتان نیست که اهمیت دارد. در اهداف خود بازنگری کنید تا ببینید دقیقا هدف تان چیست و چرا چنین هدفی دارید. اگر دلایل شما محکم و قانع کننده بود، نگذارید هیچ شکستی مانع راه شما بشود.

قلب خود را سرشار از قدردانی و شکرگزاری کنید

شاید به نظر شما این حرف شعارگونه بیاید. اما بهتر است ما به جای حسرت چیزهایی که نداریم، قدردان داشته های خود باشیم. ذهن تان چیزی را درو می کند که خودتان در آن کاشته اید. شکرگزار باشید تا ببینید زندگی تان چگونه تغییر می کند و امیدتان دوباره زنده می شود.

افراد زیادی در دنیا فقر، جنگ، قحطی، ظلم حاکمان و انواع معلولیت ها را تحمل می کنند. وقتی که ما بر روی چیزهایی خوبی که در زندگی داریم تمرکز کنیم، می توانیم به جای ناامیدی، شکرگزار داشته های خود باشیم.

زمانی که احساس می کنید هیچ چیزی در زندگی ندارید که به خاطرش شکرگزار باشید، تلاش کنید تا فهرستی از داشته های خود تهیه کنید. همین که زنده اید، می توانید بخوانید، حرف بزنید، غذایی برای خوردن دارید و افرادی شما را دوست دارند، دلایل خوبی برای شکرگزاری هستند.

ما همیشه می توانیم دلیلی برای قدردانی داشته باشیم. قدردانی خصلتی است که با تمرین می توانیم کسب کنیم. وقتی که ما خوبی های دنیا را ببینیم، امید در زندگی در ما دوباره زنده می شود و منتظر اتفاقات خوب در زندگی خود خواهیم بود.

بی طرفانه به شرایط موجود نگاه کنید

سخت ترین قسمت شکست و ناامیدی، ناتوانی ما در نگاه بی طرفانه به شرایط است. چه ما مسبب مصیبت یا اتفاقی باشیم چه نباشیم، نگاه بی طرفانه به وضعیت می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. خیلی سخت است که احساسات درونی و امیال خود را از شرایط موجود حذف کنیم.

اما وقتی که بی طرفانه و بدون تعصبات به شرایط نگاه کنیم، می توانیم علت و تأثیر شرایط را بر روی رفتارمان شناسایی کنیم. در این زمان باید اصلاحات لازم را بر روی خودمان انجام بدهیم تا بتوانیم به هدفی که داریم، نزدیک شویم. اگر ما بتوانیم خودمان را اصلاح کنیم و ناامید نشویم، در نهایت به رؤیاهای خود می رسیم و موفق می شویم.

به حمایت دیگران تکیه کنید

از دست دادن همه ی امیدمان می تواند ما را ویران کند. وقتی که ما قدم در مسیر آرزوهای خود می گذاریم، سختی های زیادی برای ما پیش خواهد آمد. ولی وقتی به افرادی تکیه کنیم که از ما حمایت می کنند، کمی از مشکلات ما کاسته می شود.

دیگران می توانند چشم اندازی از شرایط را به ما نشان بدهند که خودمان از آن غافل بوده ایم. هنگامی که با شرایطی بسیار سخت مواجه می شویم، خانواده، دوستان، همکاران و سایر افراد می توانند از ما حمایت کنند.

باور داشته باشید

گاهی اوقات باید ایمان داشته باشیم که اتفاقات خوبی در راهند. و به این درک برسیم که هر اتفاقی دلیل و حکمتی دارد و همه چیز تحت کنترل و قدرت ما نیست. اگرچه ممکن است ما همیشه حکمت یک اتفاق را درک نکنیم ولی قطعا دلیلی برای رخ دادنش وجود دارد.

هر دینی که داشته باشید، ایمان داشتن نشان دهنده ی اعتماد و اطمینان تان به رخ دادن اتفافات خوبی است که در راهند. تکیه بر ایمان تان به شما کمک می کند تا امیدتان افزایش یابد.

شاید گفتنش ساده باشد، ولی می توانبم به مرور زمان امید را دل مان تقویت کنیم تا در مواجهه با بزرگترین مصیبت ها هم به طور کامل از بین نرود. چیزی که ما را نکشد، قوی ترمان می کند. ما باید به خلقت هوشمندانه ی جهان اعتماد داشته باشیم. انسان ها فقط برای زنده ماندن آفریده نشده اند، بلکه هدف خلقت آنها کمال است ...

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: راه های افزایش امید در زندگی، امید، باور داشته باشید
648400
fa