توجه: لطفاً نظر خود را از طریق ثبت کامنت و یا  /- برای این مطلب ثبت نمایید.

کاریزما

نویسنده: زهرا مصری
1401/10/04   19:46
فَرَهْمَندی یا کاریزما در لغت به معنی جذابیت غیرعادی و دارا بودن صفت‌های ویژه و ممتاز و منحصر به‌ فردی است که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از دیگر انسان‌هاست. جاذبه‌ای انفرادی (فردی) که اثری اجتماعی (جمعی) دارد.
کاریزما

کاریزما چیست؟

فرهمندی یا کاریزما در لغت به معنی جذابیت غیرعادی و دارا بودن صفت های ویژه و ممتاز و منحصربه فردی است که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از دیگر انسان هاست. جاذبه ای انفرادی (فردی) که اثری اجتماعی (جمعی) دارد.

از اواسط قرن بیستم و در ادبیات سیاسی و اجتماعی، واژه کاریزما به تعبیر غالبی در توصیف چهره های سیاسی برجسته بدل شد، چهره های مثبت یا منفی که جذابیت مقاومت ناپذیری برای توده ها داشته، توان اثرگذاری بی مانندی بر آن ها یافته بودند.

واژه کاریزماتیک نیز برای توصیف ابرانسانی بکار می رود که فراتر از اراده و اختیار مردم، آنان را تحت تأثیر قرار می دهد و هیچ کس یارای مقاومت در برابر او یا حق انتخاب و انتقاد ندارد.

شخصیت کاریزماتیک

یک شخصیت جذاب و کاریزماتیک شخصیتی است.که به دور از تصورات اغلب افراد، پرهیجان، شاد و فعال هستند. و یک شخصیت ایمن و یا مطمئن دارند. یک انسان ، شخصیت پایدار و مطمئنی دارد.که به نظر می رسد همین اطمینان موجب جذابیتشان می شود . به گونه ای می توان گفت ؛که اقتدار خاصی در لحن ،بیان و عمل آنها هست که اکثر مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.

شما می توانید یک انسان با جاذبه شخصی بالا باشید. فرقی نمی کند اگر یک بانوی خانه دار هستید.و یا وزیر یا رئیس جمهور یک کشور یا دانشجو یا کارمند ! شما برای اثرگذار بودن نیاز دارید. برای این که به یک انسان جدیدی تبدیل شوید نیاز به شناخت خصوصیات و رفتار کاریزماتیک این افراد دارید.

جاذبه شخصی ذاتی نیست

کاریزماتیک بودن ذاتی نیست و مهارتی است که هر فردی می تواند آن را یاد بگیرد و در زندگی خود پیاده سازی کند. با این وجود چند نفر از اطرافیان شما وجود دارند که از قانون جذب کاریزما استفاده کنند؟ آیا کسی را می شناسید که از قانون کاریزما بهره کافی را گرفته باشد؟ شاید با خودتان فکر کنید این فرد چه کارهایی انجام می دهد که می تواند در دل همه نفوذ کند و این قدر دوست داشتنی باشد.

بگذارید با یک داستان جاذبه شخصی را مورد بررسی قرار دهیم. در یک دانشگاه دختری ثبت نام کرد که زیبایی ظاهری خوبی نداشت به همین خاطر وقتی وارد کلاس شد دختری که بسیار زیبا و ثروتمند بود با غرور او را مورد تمسخر قرار داد، اما دختر تازه وارد به جای اینکه با او بحث و مشاجره کند به او گفت ولی تو بسیار زیبا و خوش رو هستی! دختر زیبا درجای خود خشکش زد زیرا انتظار چنین رفتاری را از فرد تازه وارد نداشت.دختر تازه وارد با همه رفتار بسیار مثبتی داشت که او را متمایزتر از دیگران می کرد.

درست است که این دختر زیبایی ظاهری نداشت اما چیزی داشت که کمتر کسی ازاین مهارت آگاه بود . این دختر کاریزمایی داشت که هیچ فردی به اندازه او از این مهارت برخوردار نبود به همین خاطر ماجرا تا جایی ادامه داشت که همه می خواستند با این دختر بیرون بروند و با او نشست و برخواست کنند. به همین دلیل است که می گوییم داشتن جاذبه شخصی یک مهارت است که هر فردی می تواند آن را یاد بگیرد و در زندگی خود به کار گیرد.

نشانه های افراد کاریزماتیک

داشتن هدف

وقتی کسی هدف بزرگ، مقدس یا معناداری در زندگی خود نداشته باشد، نمی تواند دیگران را در جهت خاصی به حرکت وادارد یا ایشان را برای تمایل به مسیر خاصی هدایت کند. بنابراین تمام افراد کاریزماتیک هدف کاملاً مشخص و معناداری در زندگی خود دارند که برای رسیدن به آن اشتیاق فراوانی دارند، به طوری که آن اشتیاق در تمام جنبه های زندگی آن ها انعکاس پیدا می کند.

اعتماد به نفس

اعتمادبه نفس دیگر ویژگی است که افراد دارای Charisma از آن برخوردار هستند. در واقع اگر کسی اعتمادبه نفس نداشته باشد، بسیار بعید است که بتواند بر دیگران تأثیر گذاشته یا آن ها را با خود همراه کند.

عزت نفس

عزت نفس مفهومی کاملاً جدا از اعتمادبه نفس دارد که صرفاً به رابطه درست فرد با دیگر افراد و موجودات جهان مربوط می شود و افراد کاریزماتیک از این ویژگی برخوردار هستند. هیچکس افراد خودخواه و خودشیفته را در زمره کاریزماتیک ها قرار نمی دهد. بنابراین افراد دارای Charisma، با داشتن و افزایش اعتماد به نفس، در قلب و روح دیگران نفوذ می کنند.

نفوذ کلام

«هرآنچه از دل برآید، لاجرم بر دل نشیند!» کلام نافذ و قدرت تکلم بالا، یکی دیگر از ویژگی های برتر افرادی است که به آن ها کاریزماتیک گفته می شود. شیوه سخن گفتن در روند تأثیرگذاری بر دیگران نقش بسزایی دارد. با اطمینان می توان گفت که تأثیر کلام، به تنهایی می تواند بخش اعظمی از خاصیت کاریزمای موردنظر را در یک فرد ایجاد کند.

حواس جمع

کاریزماتیک ها حواس جمعی دارند و همه چیز را از نگاه ما می خوانند. آن ها دقت و توجه بالایی دارند که به آن ها کمک می کند بتوانند حس آرامش، همدردی و همراهی را در بقیه ایجاد کنند.

رهبری

معمولاً رهبران بزرگ جهان، بهترین الگوها برای کاریزماتیک بودن هستند. این افراد با دارا بودن قدرت رهبری و هدایت توانسته اند بر جمع کثیری از مردم یک کشور تأثیر داشته باشند. به همین خاطر قدرت رهبری از دیگر ویژگی های مهم Charisma در نظر گرفته شده است.

آگاهی

معمولاً افراد Charismatic دارای آگاهی و اطلاعات بالایی در زمینه های اجتماعی هستند و به کمک همین آگاهی ها است که می توانند نفوذ کلام خود را بیشتر کنند و بر دیگران تأثیر عمیقی بگذارند.

خود بودن

نمی توان با نقش بازی کردن یا ادا درآوردن به یک فرد Charismatic تبدیل شد. خود واقعی بودن باعث ایجاد جذابیت در شخصیت افراد می شود که خود دلیل اصلی کاریزماتیک بودن است.

ثروت

به راحتی می توان گفت که بیشتر افراد کاریزماتیک، افراد ثروتمندی هستند. در واقع اگر کسی از قدرت نفوذ کلام و بهره بالایی در بین مردم برخوردار باشد، طبیعی است که از ثروت بالایی هم برخوردار باشد. اما این ویژگی به صورت قطع در همه کاریزماتیک ها وجود ندارد. یعنی فردی بدون داشتن این ویژگی هم می تواند به کاریزماتیک بودن فکر کند.

شعور

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، باشعور بودن باعث می شود تا در نزد دیگران به عنوان یک فرد دارای کاریزما شناخته شویم. بنابراین داشتن یک رفتار متناسب با موقعیت های مختلف یا به اصطلاح «باشعور بودن»، می تواند از ما یک فرد کاریزماتیک بسازد.

برقراری تماس چشمی با دیگران

شاید بخواهید بدانید که ویژگی دیگر افراد کاریزما چیست و با چه روش هایی بر دیگران تأثیر می گذارند. مهم ترین کاری که این افراد انجام می دهند، این است که هنگام صحبت کردن با سایر افراد، مستقیماً در چشمان آن ها نگاه می کنند. برقراری تماس چشمی یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که یک فرد کاریزماتیک دارد و با این روش، باعث تأثیر بیشتر حرف خود بر سایر افراد می شوند.

شنونده خوبی بودن

ویژگی دیگر افراد کاریزماتیک، این است که شنونده های بسیار خوبی هستند. این افراد با اشتیاق به سخنان طرف مقابل خود گوش می کنند. شاید بگویید که دلیل این رفتار افراد کاریزما چیست و چرا از این روش استفاده می کنند. در پاسخ باید بگوییم که این ویژگی، باعث می شود تا طرف مقابل به آن ها اعتماد بیشتری داشته باشند. وقتی فردی با اشتیاق به حرف های شما گوش دهد و تمام توجه وی به سمت شما باشد، شما هم متقابلاً از هم صحبتی با او لذت خواهید برد.

تحسین دیگران

ویژگی دیگر فرد کاریزما چیست و چگونه در افراد تأثیر می گذارد؟ این فرد وقتی می بینید که شخص دیگری کار خود را به درستی انجام می دهد، وی را تحسین می کند. افراد کاریزماتیک با تحسین دیگران، به آن ها اعتمادبه نفس بیشتری می دهند و این موضوع باعث می شود تا در سایر افراد تأثیر بگذارند. علاوه بر این، اگر فرد کاریزماتیک بخواهد از شخصی انتقاد کند، در ابتدای امر به رفتار خود توجه کرده و بعد از فکر کردن در درباره این موضوع، انتقاد خود را به نرمی و آرامی بیان می کند. این باعث می شود تا فرد آن انتقاد را بهتر قبول کند.

به خاطر سپردن نام دیگران

بعد از اینکه فهمیدید کاریزما چیست و چگونه افراد با این روش ها بر سایرین تأثیر می گذارند، باید تمام ویژگی های افراد کاریزماتیک را بدانید. یکی از مهم ترین ویژگی این افراد این است که نام دیگران را به خوبی به یاد دارند. اگر شما هنگام ارتباط با شخص دیگری نام او را به زبان بیاورید، موجب می شود تا آن فرد احساس بهتری نسبت به شما داشته باشد. همچنین این ویژگی باعث می شود تا آن ها اعتماد بیشتری نسبت به شما داشته باشند و به راحتی می توانید تأثیر مثبتی بر آن ها بگذارید.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: کاریزما چیست؟، جاذبه شخصی ذاتی نیست
647480
fa