توجه: لطفاً نظر خود را از طریق ثبت کامنت و یا  /- برای این مطلب ثبت نمایید.

طرز تهیه آش دوغ

نویسنده: زهرا مصری
1401/10/04   23:43
آش دوغ (آیران آشی) یکی از خوراک‌های سنتی استان اردبیل است. همچنین با شیوه‌های متفاوتی در برخی مناطق مانند: تبریز، ارومیه، زنجان، لرستان، کردستان، کرمانشاه، مازندران، گیلان، مازندران، اصفهان، همدان، شیراز، چهارمحال وبختیاری و قزوین نیز آش دوغ پخته می‌شود.
طرز تهیه آش دوغ

آش دوغ (ایران آشی) یکی از خوراک های سنتی استان اردبیل است. همچنین با شیوه های متفاوتی در برخی مناطق مانند: تبریز، ارومیه، زنجان، لرستان، کردستان، کرمانشاه، مازندران،گیلان، اصفهان، همدان،شیراز، چهارمحال و بختیاری و قزوین نیز آش دوغ پخته می شود. این آش با حبوباتی همچون نخود و عدس، سبزی ها، پونه کوهی ،تره، آویشن و سیر انواع سبزی های کوهی و محلی پخته شده و در نهایت از دوغ (محلی) برای مزه دار کردن آن استفاده می شود. رسیدن ماه مبارک رمضان، در میان خانم ها این سؤال زیاد مطرح می شود که: «چه غذایی بپزیم تا برای روزه گیران خانواده مفیدتر باشد؟» از آنجا که وجود همه گروه های غذایی در یک وعده، دلیلی بر بالا بودن ارزش تغذیه ای غذاست، توجه به این نکته می تواند در کنار روش پخت مناسب، اکثر مواد مغذی ضروری را تأمین کند. یکی از غذاهای مناسب در این ایام، آش دوغ است؛ آشی که هم گوشت دارد، هم سبزی، هم حبوبات و البته با حضور لبنیات و غلات، کامل تر هم می شود. منتها اگر خواستید این آش را برای افطاری تان تهیه کنید، توجه به نکات زیر را از قلم نیندازید تا آش تان سالم تر و مغذی تر باشد

مواد لازم جهت تهیه آش دوغ

  • نخود پخته 6 پیمانه
  • سبزی آش 4 پیمانه
  • برنج نیم دانه 1 پیمانه
  • دوغ محلی به میزان لازم
  • آرد 2 قاشق غذاخوری
  • نمک به مقدار لازم
  • سیر داغ به مقدار لازم
  • ونعناع داغ

طرز تهیه:

ابتدا برنج را شسته و آرد و دوغ را به آن اضافه کرده و روی حرارت میگذاریم و همش میزنیم برای اینکه دوغ نبره تا به جوش آمدن کامل دوغ باید آنرا هم بزنیم و اینکه در یک جهت همش می زنیم بعد از جوشیدن دوغ سبزی و نخود پخته و نمک رو به آن اضافه می کنیم و می گذاریم حدود 20 دقیق با حرارت خیلی کم بجوشد تا هم سبزی و هم برنج آش کامل پخته شود و آش جا بیافتد بعد هم باسیر ونعناع داغ تزیین می کنیم .

نوش جان

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (1)
ترتیب
بهار رمزعلی کد: 606

بسیار لذیذ وخوشمزه اس

پاسخ
1402/08/15
ans_result_606
کلمات کلیدی: طرز تهیه آش دوغ، مواد لازم جهت تهیه آش دوغ
576010
fa