توجه: لطفاً نظر خود را از طریق ثبت کامنت و یا  /- برای این مطلب ثبت نمایید.

استروئید چیست و چه انواعی دارد؟

نویسنده: حسن حیدری
1402/01/18   21:58
استروئیدها نوعی داروی ساختگی هستند که در آزمایشگاه تهیه می شوند. این داروها شباهت زیادی با کورتیزول های هورمونی دارند که معمولا به وسیله غدد فوق کلیوی ساخته می شوند. استروئیدهای ساخته شده به دو نوع کورتیکواستروئیدها و استروئیدهای آنابولیک تقسیم می شوند.
استروئید چیست و چه انواعی دارد؟

استروئید چیست و چه انواعی دارد؟

استروئیدها نوعی داروی ساختگی هستند که در آزمایشگاه تهیه می شوند. این داروها شباهت زیادی با کورتیزول های هورمونی دارند که معمولا به وسیله غدد فوق کلیوی ساخته می شوند. استروئیدهای ساخته شده به دو نوع کورتیکواستروئیدها و استروئیدهای آنابولیک تقسیم می شوند. استروئیدهای آنابولیک نوعی از استروئیدها می باشند که با مصرف آن ها در مدت زمان کوتاهی شاهد افزایش قدرت عضلاتی و عضله سازی خواهید بود. از این رو فرد می تواند با افزایش مدت زمان ورزش به بهبود عملکرد ورزشی خود کمک کند. خوب است بدانید که مصرف این داروها معمولا اعتیادآور خواهد بود.

بسیاری افراد اوایل از داروهای استروئیدی به منظور تقویت بدن، درمان بلوغ دیررس، رفع مشکلات جنسی و عضله سازی استفاده می کنند. این داروها به هورمون کورتیزول که به طور طبیعی از غدد فوق کلیوی ترشح می شوند، شباهت دارند. با این تفاوت که هورمون کورتیزول قادر به مقابله با التهابات بدن بوده و در درمان ام اس و بیماری هایی نظیر اگزما، رماتیسم مفصلی و … کاربرد دارد. متأسفانه مصرف این داروها در میان علاقمندان به بدنسازی شیوع بیشتری دارد. این افراد به منظور عضله سازی و افزایش حجم عضلات خود به طور خودسرانه اقدام به مصرف این داروها می کنند. غافل از آن که مصرف بی رویه داروهای استروئیدی در طولانی مدت می تواند منجر به مشکلاتی نظیر آسیب کبدی، نقص کلیه و مشکلات قلبی عروقی شود. از سوی دیگر با افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی همراه است.

این کلمه معانی مختلفی دارد. استروئیدها مواد شیمیایی و اغلب هورمونی هستند که بدن شما به طور طبیعی آن ها را می سازد. آن ها به اندام ها، بافت ها و سلول های شما کمک می کنند تا وظایف خود را انجام دهند. شما برای رشد و حتی بچه دار شدن به مقدار متعادلی از استروئیدها نیاز دارید.

استروئیدها همچنین شامل داروهایی هم می شود که دو نوع اصلی آن، به ترتیب زیر است:

کورتیکواستروئیدها

استروئیدهای آنابولیک-آندروژنیک (یا به اختصار آنابولیک ها)

انواع استروئیدها

یکی از بهترین روش ها برای طبقه بندی استروئیدها، طبقه بندی بر اساس تعداد اتم های کربن است. در این طبقه بندی استروئیدها به 5 دسته طبقه بندی می شوند:

بیست و هفت کربنه مانندکلسترول

بیست و چهار کربنه مانند اسید کولیک

بیست و یک کربنه مانند هورمون های زنانگی (مثل پروژسترون)

نوزده کربنه مانند هورمون های مردانگی (مثل تستسرون)

هجده کربنه مثل استرودیول

تقسیم بندی آنها بر اساس محل تولید

می توان استروئیدها را به دسته دیگری نیز طبقه بندی کرد؛ دسته ای که با توجه به محل تولید، آن ها را طبقه بندی می کند. استروئیدها در اعضای مختلفی از بدن انسان ساخته می شوند که در زیر آن را مشخص می کنیم.

تستوسترون و دیگر هورمون های جنسی در غدد جنسی (بیضه ها و تخمدان ها) ساخته می شود.

استروئیدهایی که در بخش قشری غده فوق کلیوی (کورتکس آدرنال) ساخته می شوند کورتیکواستروئید نامیده می شوند؛(مانند آلدوسترون و کورتیزول؛ و همچنین استروئیدهای آنابولیک).

استروئیدهای آنابولیک کدامند؟

این نوع استروئیدها، هورمون هایی هستند که به طور مصنوعی تولید می شوند که مشابه آندروژن ها، هورمون های جنسی مردانه در بدن هستند. بیش از 100 نوع استروئید آنابولیک وجود دارد. قوی ترین آندروژن، تستوسترون است. اگرچه تستوسترون عمدتاً یک هورمون مردانه بالغ است، اما بدن دختران هم مقادیر کمی تستوسترون تولید می کند. این هورمون به عضله سازی کمک می کند و باعث ایجاد ویژگی های مردانه ای مانند کلفت شدن صدا و رشد موهای بدن می شود. سطح تستوسترون همچنین می تواند بر میزان پرخاشگری یک فرد تأثیر بگذارد. ورزشکاران گاهی استروئیدهای آنابولیک را به دلیل اثرات مشابه تستوسترون مصرف می کنند.

ترکیبات انواع دیگر

استروئیدهای دیگر، که گاهی اوقات مکمل های استروئیدی نامیده می شوند، حاوی دهیدرواپی آندروسترون (DHEA) و یا آندروستندیون (همچنین به عنوان آندرو شناخته می شود) است.

نکته: غالب مکمل های استروئیدی که قبلاً در فروشگاه های مواد غذایی سالم یا باشگاه ها یافت می شد، اکنون غیرقانونی هستند و نیاز به نسخه پزشک متخصص دارند.

نحوه اثرگذاری استروئیدهای آنابولیک چگونه است؟

استروئیدهای آنابولیک با تقلید از تأثیر تستوسترون تولید شده به طور طبیعی بر روی بدن، بافت عضلانی را برای رشد و حجیم شدن تحریک می کنند. استروئیدهای آنابولیک می توانند از چند روز تا حدود یک سال در بدن باقی بمانند. استروئیدها محبوب هستند؛ زیرا می توانند استقامت، قدرت و توده عضلانی را بهبود بخشند. با این حال، هیچ تحقیقی نشان نداده است که استروئیدها مهارت، چابکی یا عملکرد ورزشی را بهبود ببخشند.

عوارض مصرف استروئیدها

استروئیدهای آنابولیک می توانند انواع مختلفی از مشکلات را برای تان ایجاد کنند. برخی از عوارض جانبی مصرف آن ها عبارتند از:

آکنه

طاسی زودرس یا ریزش مو

افزایش وزن

نوسانات خلقی

پرخاشگری

مشکلات خواب

فشار خون بالا

احتمال آسیب بیشتر به ماهیچه ها و تاندون ها

یرقان (زرد شدن پوست)؛ آسیب کبدی

کاهش رشد

افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی، لخته شدن خون، سکته مغزی و برخی از انواع سرطان

خطرات استروئید برای دختران

خطرات خاص برای دختران مرتبط با استروئیدهای آنابولیک عبارتند از:

افزایش رشد موهای صورت و بدن

ایجاد ویژگی های مردانه، مانند کلفت شدن صدا، و از دست دادن ویژگی های زنانه بدن، مانند کوچک شدن سینه ها

به هم خوردن نظم دوران قاعدگی

خطرات استروئید برای پسران

خطرات خاص برای پسران عبارتند از:

کوچک شدن بیضه

درد هنگام ادرار کردن

بزرگ شدن سینه

ناتوانی جنسی (ناتوانی در نعوظ)

کاهش تعداد اسپرم و ناباروری

استروئید چیست و چه انواعی دارد؟
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
574990
fa