توجه: لطفاً نظر خود را از طریق ثبت کامنت و یا  /- برای این مطلب ثبت نمایید.

کاشف آمریکا چه کسی بود؟

نویسنده: حسن حیدری
1402/01/19   21:13
پاسخ به این پرسش که “چه کسی آمریکا را کشف کرد؟” یک کشمکش ادامه دار بین نظریه پردازان خواهد بود. تاریخ هرگز از چیزی اطمینان ندارد! با وجود اینکه ما از تاریخ ها، اسامی و رویدادها آگاهی داریم، هرگز نمی توانیم با اطمینان بگوییم که چه کسی برای اولین بار آن ها را انجام داده.
کاشف آمریکا چه کسی بود؟

کاشف آمریکا چه کسی بود؟

آیا واقعا فکر می کنید آمریکا را کریستوف کلمب کشف کرد؟!

پاسخ به این پرسش که چه کسی آمریکا را کشف کرد؟ یک کشمکش ادامه دار بین نظریه پردازان خواهد بود. تاریخ هرگز از چیزی اطمینان ندارد! با وجود اینکه ما از تاریخ ها، اسامی و رویدادها آگاهی داریم، هرگز نمی توانیم با اطمینان بگوییم که چه کسی برای اولین بار آن ها را انجام داده است. این بدین خاطر است که باستان شناسان دائما شواهد تاریخی جدیدی را درباره حوادث مختلف تاریخی کشف می کنند. در رابطه با کشف آمریکا هم شواهدی تازه کشف شده و نظریه های متعددی وجود دارد. اگر تمایل دارید بدانید که کاشف آمریکا واقعا چه کسی بوده، با الی گشت همراه شوید.

نظریه های بسیاری درباره اینکه واقعا چه کسی آمریکا را کشف کرده است، وجود دارند. برخی از این نظریه ها، معتبر تر از دیگر نظریه ها هستند. همه ما می دانیم که وایکینگ ها قرن ها قبل از کریستوف کلمب بودند. شواهد بسیاری هم نشان می دهد که مهاجران پلینزی (Polynesian) قبل از اسپانیایی ها از این قاره دیدن کرده اند. و شواهدی معتبری هم هستند که نشان می دهند برخی قبایل آسیایی، 15 هزار سال قبل آمریکا را کشف کرده اند! سالیان دراز است که ما تصور می کردیم، کریستوف کلمب آمریکا را کشف کرده است. آیا این همه سال در اشتباه بودیم؟! پس کاشف آمریکا کیست؟

سفر اکتشافی کریستوف کلمب

در سال 1492 کریستوف کلمب با سه کشتی بزرگ، از شهر اسپانیایی Palos de la Frontera برای انجام یک سفر اکتشافی بزرگ خارج شد. بسیاری از شهروندان این شهر، علی رغم اراده باطنی خود، مجبور شدند تا در این سفر طولانی شرکت کنند. چند هفته که از این سفر کسل کننده گذشت، کاپتان یکی از این سه کشتی (کسی غیر از کلمب) در دور دست ها سرزمینی را دید و کریستوف کلمب را از آن با خبر کرد. بعدها کلمب ادعا کرد که خودش قبل از آن، عبور یک اسب سفید را در آن زمین دیده و کاشف آمریکا است! چرا که قرار بود به اولین کسی که این سرزمین را کشف کند، حقوق مادام العمر داده شود. به نظر می رسد که کریستوف کلمب آنقدرها هم آدم خوبی نبوده!

اینکه آن ها دقیقا چه جزیره ای را کشف کردند، سوالیست که سال ها بدون جواب باقی خواهد ماند. کلمب و یارانش این جزیره را San Salvador نامیدند، بومیان آن منطقه نیز به آن Guanahani می گفتند. این جزیره، یکی از جزایر باهاما بود. کلمب و یاران، با بومیانی صلح جو و آرام مواجه شدند که از آن ها استقبال هم کردند. کلمب متوجه شد که این بومیان، دستبندها و گردنبدهایی طلایی دارند، به همین خاطر شش نفر از آن ها را به عنوان برده گرفت. کلمب در خاطراتش نوشته است: «آن ها باید سریعا به خدمتکاران خوب و ماهری تبدیل شوند و هرچه بخواهیم را انجام دهند. من فکر می کنم آن ها می توانند به راحتی مسیحی شوند، چرا که به نظر می رسد هیچ مذهبی ندارند. من 6 نفر را با خود می برم تا زبان ما را یاد بگیرند.» کلمب به این موضوع که آن ها صلاح هم نداشتند اشاره کرده و گفته: «من می توانم فقط با 50 نفر همه آن ها را تسخیر و بر آن ها حکمرانی کنم.»

چیزی که بعدا اتفاق می افتد، به خوبی در تاریخ منعکس شده است. برای مردم محلی، این یک نسل کشی بود. برای اروپاییان، راهی بود برای اندوختن ثروت بیشتر. تمامی این کارها توسط کریستوف کلمب انجام شده است.

وایکینگ های آمریکایی

به نظر می رسد که کریستوف آمریکا را به اروپاییان معرفی کرده است، نه اینکه آن را کشف کرده باشد. اولین محوطه تاریخی مربوط به وایکینگ ها در جهان، L’Anse aux Meadows است که در سال 1960 در نیوفاندلند کشف شد. کشف این محوطه هزار ساله، نشان می دهد که وایکینگ ها سال ها قبل از کریستوف کلمب آمریکا را دیده و به آن سفر کرده بودند. دانشمندان هنوز هم در حال مطالعه و کار بر روی این نظریه هستند. گویا در کتب قدیمی اسکاندیناویایی، اشاراتی به این ماجرا شده است.

کشف دیگری در این منطقه، ماجرا را کمی واضخ تر کرد. به نظر می رسد که وایکینگ ها نه تنها به این قاره سفر کرده اند، بلکه قصد داشتند تا بخش هایی از آن را به مستعمره خود تبدیل کنند. داگلاس بولاندر، باستان شناس اهل اسکاندیناوی در اینباره می گوید: «ما در حال مطالعات بیشتر هستیم. این فعلا یک نظریه است و قطعی شدنش زمان خواهد برد. ولی احتمال اینکه این ماجرا صحیح باشد، وجود دارد.»

بنابراین، شواهدی وجود دارد که می گویند وایکینگ ها از قاره آمریکا دیدن کرده و حتی تلاش هایی برای ماندن در آن کرده اند. گویا آن ها در اثر تهدیدات بومیان منطقه، آمریکا را ترک کرده اند.

پلینزی ها

گروه دیگری که احتمالا قبل از کریستوف کلمب به آمریکا سفر کرده اند، پلینزی ها هستند. مدرک این نظریه، سیب زمینی های شیرین هندی هستند! به تازگی قدیمی ترین سیب زمینی هندی کربنات شده در منطقه اقیانوس آرام را که قدمتش سال 1000 بعد از میلاد (500 سال قبل از کلمب) بر می گردد را کشف کرده اند. البته این مدرک، خیلی درست و معتبر نیست، ولی می تواند باعث انجام مطالعات بیشتر در این زمینه شود. یکی از نظریه ها در این رابطه این است که پلینزی ها این سیب زمینی ها را ابتدا در آمریکا دیده اند و آن ها را با خود به جنوب شرق آسیا برده اند. اگر این نظریه درست باشد، پلینزی های آسیایی هم قبل از کریستوف کلمب قاره آمریکا را کشف کرده اند. نظریه هایی با اعتبار کمتر هم وجود دارند که از کشف آمریکا توسط چینی ها خبر می دهند.

اولین آمریکایی های واقعی

به نظر می رسد که قبل از کریستوف کلمب هم کسانی بوده اند که آمریکا را کشف کرده اند و او کاشف آمریکا نیست و فقط این قاره را به اروپا معرفی کرده است. اما یک نکته که هیچکس به آن توجه نمی کند، این است که در تمامی مواردی که گفتیم، آمریکا سکنه واقعی و مردم بومی داشت

کاشف آمریکا چه کسی بود؟
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
574520
fa