توجه: لطفاً نظر خود را از طریق ثبت کامنت و یا  /- برای این مطلب ثبت نمایید.

معرفی کلیساهای تهران

نویسنده: حسن حیدری
1402/01/19   21:37
کلیسای تادئوس و بارتوقیمئوس از کلیساهای تهران است که نام خود را از دو تن از یاران حضرت مسیح (ع) که رواج دهنده دین مسیحیت در ارمنستان بوده اند، گرفته است. در سال 1808 میلادی (در سال 1147 هجری شمسی) توسط خانواده ای ارمنی به نام “جام بران” ساخته شده.
معرفی کلیساهای تهران

معروف ترین کلیساهای تهران کدام اند؟

در میان جاذبه های متعدد و فراوانی که در تهران، پایتخت ایران وجود دارد می توان به کلیساهای تهران اشاره کرد. در مجموع در کل ایران حدود 300 کلیسا را می توان شناسایی کرد که بیشتر آن ها در ناحیه شمال غربی کشور قرار گرفته اند. اما پس از اصفهان، در شهر تهران کلیساهای متعددی وجود دارد که بعضی از آن ها هم اکنون دایر بوده و از آن ها استفاده می شود اما بعضی دیگر تعطیل هستند. در این میان بعضی از کلیساها را در کنار قبرستان مسیحیان ساخته اند. همچنین هر کلیسایی داستانی دارد که دلیل ساخته شدن آن را بیان می کند. در میان مطالب مجله الی گشت، معرفی کلیساهای تهران را خالی یافتیم. بنابراین اگر علاقه مند آشنایی با بناهایی همچون کلیساهای تهران هستید، نام تمام این کلیساها را به همراه خلاصه ای از تاریخ ساخت و مکان آن ها در این مطلب خواهید یافت.

کلیسای تادئوس و بارتوقیمئوس از کلیساهای تهران است که نام خود را از دو تن از یاران حضرت مسیح (ع) که رواج دهنده دین مسیحیت در ارمنستان بوده اند، گرفته است. در سال 1808 میلادی (در سال 1147 هجری شمسی) توسط خانواده ای ارمنی به نام “جام بران” ساخته شده و هم اکنون به عنوان کلیسایی نیمه دایر فعالیت می کند. علت ساخت این کلیسا به دوران زندیه و فتحعلی شاه قاجار بر می گردد. در آن دوران خانواده جام بران برای ساخت شیشه های کاخ گلستان، به دستور فتحعلی شاه از اصفهان به تهران فرا خوانده شدند. به دلیل اینکه هیچ کلیسایی در نزدیکی محل زندگی این خانواده نبود، کلیسای تادئوس و بارتوقیمئوس مقدس را ساختند. این کلیسا در بازار تهران قرار گرفته است و در اولین جمعه هر ماه میلادی مراسمی برای بزرگداشت آن دو قدیس در این کلیسای تاریخی برگزار می شود.

کلیسای میناس مقدس

این کلیسا در نزدیکی میدان ونک و در کوچه قلعه ارامنه قرار گرفته است. تاریخ ساخت آن 1856 میلادی بوده و به عنوان کلیسایی نیمه دایر فعالیت می کند. اگر علاقه مند به بازدید از کلیساهای تهران و دیدن مراسم عشا ربانی یا دیگر مراسم های مسیحیان را دارید، می توانید به این کلیسا بروید. این کلیسا به دستور مستوفی ممالک برای ارامنه ساکن روستای ونک ساخته شده است.

کلیسای سورپ گئورگ یا کلیسای گئورگ مقدس

کلیسای سورپ گئورگ یا کلیسای گئورگ مقدس در حقیقت، کلیسایی کوچک همانند نمازخانه و عبادتگاه خصوصی بود. این کلیسا در ابتدا توسط دو خانواده مسیحی به نام های هُوسپیان و استِپانیان ساخته شد. بعدها یعنی در سال 1214 هجری شمسی این عبادتگاه کوچک، تبدیل به کلیسایی برای عبادت تمام مسیحیان شد و نام سردار ارمنی “گئورگ” را بر روی آن نهادند. گئورگ سرداری ارمنی در ارمنستان بود که در راه دین خود به شهادت رسید. موقعیت کلیسای سورپ گئورگ در بازارچه قوام الدوله بوده و در سال 1882 ساخته شده است. فعالیت در این کلیسا هم به صورت نیمه دایر است.

کلیسای نیکلای مقدس

کلیسای ارتودکس روسی یا کلیسای نیکلای مقدس یکی دیگر از کلیساهای تهران است که در خیابان شهید مفتح روبه روی ساختمان لانه جاسوسی، کوچه عطارد قرار دارد. این کلیسا در دهه 1940 میلادی توسط مردمان روسی که از روسیه به تهران مهاجرت کرده بودند، ساخته شد و بر آن نام ” نیکلای قدیس رنج کشیده” دادند. منظور از نیکلای مقدس، نیکلای دوم تزار روسیه است.

بنای کلیسا، در دوران پهلوی بنا شده و پس از آن، در زمان شروع انقلاب اسلامی به صورت تعطیل درآمد. تا اینکه که در سال 1995 میلادی دوباره فعال گردید و اسقفی از مسکو برای آن، اعزام شد.

کلیسای تارگمانچاتس مقدس یا مترجمان مقدس

این کلیسا در خیابان وحیدیه تهران قرار دارد. از کلیساهای دایر تهران است که در سال 1968 ساخته شده است.

کلیسای مریم مقدس

این کلیسا از دیگر کلیساهای تهران است که در خیابان میرزا کوچک خان واقع شده است. سال ساخت آن 1945 میلادی (1324 شمسی) بوده و از آن زمان تا کنون دایر است. بانی ساخت این کلیسا، “رومان عیسی یان” و معمار آن “نیکلای مارکف” بوده است. ساختمان این کلیسا را بر روی صفه ای ساخته اند و پله های عریض ورودی آن، به زیبایی و تناسب بنای آن افزوده است.

کلیسای کوچک استپانوس مقدس

این کلیسا در کنار جاده خراسان واقع شده است و در کنار خود گورستان ارامنه تهران را جای داده است. سال ساخت آن به 1974 میلادی باز می گردد. این کلیسا بر روی صفه و به شکل صلیبی شکل ساخته شده است. در طراحی ساختمان آن، درب ورودی را در یک سمت (سمت غربی) و پنجره ها را در 3 سمت دیگر طراحی کرده اند. برج ناقوس کوچک آن، در کنار در ورودی کلیسا ساخته شده است. در بالای گنبد هشت ضلعی آن، علامت صلیب از دور دیده می شود.

کلیسای سرکیس مقدس

بزرگترین کلیسای ارامنه تهران، کلیسای سرکیس مقدس است و به محل خلیفه گری ارامنه تهران شهرت دارد. از ویژگی های منحصر به فرد این کلیسا، می توان به ساختمان خیره کننده آن اشاره کرد که به دستور مارکا سرکیسیان از ارامنه قدیمی ایران و با طراحی مهندس معمار اوژن آفتاندلیانس ساخته شده است. ساختمان این کلیسا تلفیقی از سبک معماری قرون وسطی و بناهای ارمنستان است. کلیسای سرکیس مقدس در خیابان کریمخان زند واقع شده است. از دیگر کلیساهای تهران است که در سال 1970 (1349 شمسی) ساخته شده و همچنان دایر است.

کلیسای گریگور لوساووریچ مقدس

آدرس کلیسای گریگور لوساووریچ مقدس در مجیدیه تهران بوده و در سال 1983 ساخته شده است.

کلیسای وارطان مقدس

یکی از زیباترین کلیساهای تهران که در منطقه حشمتیه ساخته شده، کلیسای وارطان مقدس است. این کلیسا در سال 1986 ساخته شده است. مسیحیان به سپهبدان ارمنی که در راه دفاع از کشور خود یا دین خود به شهادت می رسند، لقب وارطان داده اند. به همین دلیل کلیسای وارطان مقدس از کلیساهای تهران است که به این دلیل و با این نام، نامگذاری شده است. در فصل زمستان و همزمان با برگزاری مراسم و جشن ” وارطانانتس یا وارتانانتس” می توانید از این کلیسا و مراسم آن دیدن کنید.

کلیسای کوچک صلیب مقدس

کلیسای کوچک صلیب مقدس، کلیسایی کوچک با طرح پلانی صلیب است که توسط مهندس رستم وسکانیان طراحی و ساخته شده است. در تمام بخش های تزئینی این بنا هم، از اشکال صلیبی استفاده فراوان شده است. زمینی که این کلیسای کوچک بر آن ساخته شده در کنار ورزشگاه آرارات است اما پیش از آن، قبرستان مسیحیان در این مکان قرار گرفته بود. پنجره های این کلیسا کوچک و در چهار طرف آن قرار گرفته و تنها یک ورودی در سمت غربی دارد. معماری این کلیسا مدرن بوده و سال ساخت آن به 1987 برمی گردد.

کلیسای انجیلی پطروس مقدس

در ساخت این کلیسا تلفیقی از سبک معماری اروپایی و ایرانی را استفاده نموده اند.کلیسای انجیلی پطروس مقدس دارای پلانی باسیلیکایی و مستطیلی شکل در ابعاد 25 در 5 متر است که در جهت شمالی – جنوبی کشیده شده است. محراب کلیسا که دارای پلان ذوزنقه ای شکل است در قسمت جنوبی صحن اصلی قرار دارد. دیوارها به ارتفاع 11 متر و ساخته شده با مصالح آجر و خشت هستند. برای زیبایی داخلی کلیسا، دیوارهای داخلی آن را با گچ پوشانده اند. سقف کلیسا شیروانی بوده و نورگیرهای متعددی بر روی کلیه دیوارها به جز دیوار شمالی دارد. دو ورودی در قسمت غربی و یک ورودی در دیوار شرقی کلیسای انجیلی پطروس مقدس ساخته شده است. برج ناقوس آن هم در قسمت غربی بنا و در مجاورت دیوار خارجی محراب قرار دارد. بنای این کلیسا در سال های اخیر بازسازی و تعمیر شده است. این کلیسا در در خیابان جمهوری، خیابان سی تیر قرار دارد و به سال 1891 میلادی توسط میسیونرهای پروتستان ساخته شده است. می توان از این کلیسا به عنوان یکی از دیدنی ترین کلیساهای تهران نام برد.

معرفی کلیساهای تهران
امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
575250
fa