مفتی

توجه: لطفاً نظر خود را از طریق ثبت کامنت و یا  /- برای این مطلب ثبت نمایید.

خداحافظی با ساعت قدیم یا جدید!

31 شهریور 01 ساعت 21:11
شما هم با این مشکل رو به رو شدید که برای شخصی ساعت رو اعلام کنید و بعد مجدد بپرسه جدید یا قدیم؟ خبر خوب یا شایدم به دید برخی، خبر بد اینکه قرار نیست دیگه ساعت قدیم و جدید داشته باشیم! ساعت قدیم و جدید رو هم به لیست نوستالژی های خودمون اضافه کنیم
خداحافظی با ساعت قدیم یا جدید!

خداحافظی با ساعت قدیم یا جدید!

ساعت چند است؟ قدیم یا جدید؟

یادم هست بچه تر که وقتی تازه ساعت مچی هدیه گرفته بودم و کم کم داشتم برای خودم حس میکردم که مردی شده ام، یکی از مشکلات اصلی من این بود که وقتی اهالی روستا از من می پرسیدن ساعت چند است، بلافاصله قدیم یا جدید آن را هم میپرسیدند و من با شک و شبهه جواب می دادم و خیلی طول کشید تا دلیل اینکه چرا افرادی با ساعت به اصطلاح قدیم کار می کنند و افرادی هم با ساعت به اصطلاح جدید! آن موقع ها برای خودم اینطور حساب می کردم که همه کشاورزان با ساعت قدیم کار می کنند و همه کارمندان با ساعت جدید! خودم را از دسته کارمندان می دیدم و همیشه ساعت مچی ام روی ساعت رسمی کشور تنظیم بود!

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه خراسان، ضمن بررسی تاریخچه این تغییر ساعت در کشورمان و تجربه دیگر کشورها، نظرات مخالفان و موافقان این قانون را نوشته ایم که خواندنش خالی از لطف نخواهد بود.

چرا ساعت ها به جلو و عقب می روند؟

بسیاری از کشورها از جمله ایران برای بهینه سازی مصرف انرژی، در فصل بهار و تابستان ساعت رسمی کشورشان را معمولاً یک ساعت به جلو می کشند، تا ساعات بیشتری از روز با ساعات کاری همخوانی داشته باشد و در ساعات کمتری از روز، نیاز به مصرف انرژی برای تأمین روشنایی وجود داشته باشد. البته این اتفاق برای کشورهای استوایی که طول روز و شب شان در فصل های مختلف آن چنان زیاد نیست بی فایده است و هر کشوری به قطب نزدیک تر باشد به دلیل فاصله معنادار بین روز و شب، اجرای این طرح باعث کاهش بیشتر انرژی می شود.

اولین بار تغییر ساعت کجا اجرا شد؟

اولین بار ایده استفاده بیشتر از نور خورشید در سال 1784 در فرانسه مطرح شد تا شب ها شمع کمتری مصرف شود، اما پیشنهادی مبنی بر تغییر ساعت رسمی کشور ارائه نشد و این پیشنهاد، برای اولین بار در سال 1907 در انگلستان مطرح شد که در آن مقطع هم عملی نشد، اما تغییر ساعت رسمی برای صرفه جویی در مصرف انرژی، برای اولین بار در سال 1916 در کشور آلمان عملی شد. بعداً برخی دیگر از کشورها از جمله آمریکا، انگلستان و برخی از کشورهای اروپایی نیز دست به اقدام مشابهی زدند. علت جهانی شدن این اتفاق در آن زمان، کمبود شدید انرژی در اروپای جنگ زده بعد از جنگ جهانی اول بود.

تاریخچه تغییر ساعت در ایران

ساعت رسمی در ایران برای نخستین بار پیش از انقلاب اسلامی عقب و جلو رفت. بعد از انقلاب این روند به حالت تعلیق درآمد، اما در سال 1370 و در زمان ریاست جمهوری مرحوم رفسنجانی مجدد تصویب و اجرا شد. طبق آمار ها در آن زمان، مصرف برق تا حدی پایین آمد. البته این قانون در اسفند سال 1384 همزمان با ریاست جمهوری احمدی نژاد برای یک سال اجرا نشد که دلیل آن «سردرگمی بخش های زیادی از جامعه در اثر تغییر ساعت رسمی کشور» و «نبود بررسی های دقیق و کارشناسانه برای تأیید صرفه جویی در مصرف برق با روش تغییر ساعت» اعلام شد. البته در روز 31 مرداد 1386 قانونی مبنی بر تغییر ساعت رسمی کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و از آن زمان تا کنون همچنان ساعت رسمی کشور در اول فروردین هر سال به جلو رفته و 31 شهریور به جای خودش بازمی گردد.

تجربه تغییر ساعت در دیگر کشور ها

کشور های مختلفی برای کم شدن مصرف انرژی و کم شدن هزینه روشنایی به تغییر ساعت اقدام کرده اند که تجربه تعدادی از آن ها را در ادامه می خوانید.

کاهش مصرف انرژی - آلمان: آلمانی ها در مطالعه ای نشان دادند که کل انرژی مصرفی در اروپا طی سال های 1960 تا 1983 دو برابر شده، ولی استفاده از انرژی برای روشنایی از 25 درصد به 10 درصد کاهش یافته است. در سال 1979 سیستم استاندارد (ST) مورد استفاده بوده و از سال 1980، تغییر ساعت مورد استفاده قرار گرفته و باعث کاهش 9/3 درصد انرژی با تغییر ساعت بوده است.

بیشتر شدن مصرف سوخت - اتحادیه اروپا: بررسی اثر تغییر ساعت بر مصرف برق در 15 کشور اتحادیه اروپا حاکی از آن است که مصرف انرژی کمتر از یک درصد کاهش یافته، اما تقاضای انرژی الکتریکی برای گرما 9 درصد افزایش داشته است. همچنین مطالعه فوق نشان داده این طرح باعث افزایش مصرف سوخت تا 3/0 درصد بوده. به همین دلیل چند ماه پیش قانون گذاران اتحادیه اروپا به تغییرندادن ساعت فصلی از سال 2021 میلادی به بعد رای مثبت دادند.

دیگر کشورها: 72 کشور با استفاده از این طرح و تغییر ساعت در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند. البته درکشوری مثل انگلستان به دلیل این که نتوانست مصرف انرژی را کاهش دهد خیلی زود تعطیل شد، ولی بررسی ها در کره جنوبی در سال 1997 نشان داده که تغییر ساعت در تابستان مصرف برق برای روشنایی را 1/8 درصد و مصرف برق برای تهویه هوا را 95/4 درصد کاهش داده است.

مخالفان این قانون چه می گویند

برخی ها معتقدند جلو کشیدن ساعت ها که در قرن نوزدهم میلادی ابداع شده است، اکنون در قرن ماشینی بیست و یکم میلادی کارایی چندانی ندارد. همچنین برخی از محققان می گویند تغییر ساعت در قرن بیست و یک که تقریباً بسیاری از اماکن و مراکز در تمامی بیست و چهار ساعت شبانه روز مشغول به کار هستند، توجیه مناسبی ندارد. در بسیاری از موارد، حتی یک ساعت زودتر بیدار شدن افراد شاغل، به استفاده بیشتر از نور خورشید و استفاده کمتر از برق نمی انجامد، زیرا اکثر تجهیزات و حتی لامپ ها در محل های کار، بدون در نظر گرفتن زمان روز یا شب، روشن نگه داشته می شود. برخی مخالفان هم محقق نشدن کاهش مصرف انرژی در ساعات اوج مصرف و سردرگمی جامعه و هرج و مرج در روز های اولیه ماه را دلیلی برای پایان دادن این طرح می دانند. البته در میان این مخالفت ها تغییر در ساعت خواب و اختلالاتی که ممکن است برای انسان پدید آید هم دیده می شود.

موافقان چه نظری دارند

بیشترین نظر موافقان درباره اجرای این قانون، صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش حجم فشار وارد شده بر نیروگاه ها در زمان پر مصرفی است. آن ها معتقدند این قانون بسیار مفید است و علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق، باعث افزایش بهره وری افراد از روشنایی روز می شود. همچنین آن ها تاکید دارند که قانون تغییر یک ساعته زمان رسمی کشور به جز کاهش مصرف برق باعث بهره برداری از زمان پس از ساعات کاری، افزوده شدن طول روز پیش از عصر و افزایش کسب و کار خرده فروش ها و رونق مسابقات ورزشی و دیگر فعالیت ها می شود. سخنگوی صنعت برق کشور هم به باشگاه خبرنگاران گفته که همه ساله تغییر ساعت باعث می شود عدد قابل توجهی یعنی حدود 600 مگاوات کاهش مصرف انرژی را داشته باشیم.

امیدواریم این مطلب را پسندیده باشید.

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره خداحافظی با ساعت قدیم یا جدید! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: خداحافظی با ساعت قدیم یا جدید ، اولین بار تغییر ساعت کجا اجرا شد ، ساعت چند است؟ ، قدیم یا جدید