مفتی

لطفاً جهت حمایت، از طریق گزینه لایک مقاله در مفتی دات کام نظر خود را در مورد مطلب زیر، ثبت نمایید.

چگونه امر به معروف و نهی از منکر کنیم؟

2 مهر 01 ساعت 14:22
یکی از وظایف هر فردی که در یک جامعه زندگی می کند، رعایت امر به معروف و نهی از منکر است، این امر به معروف و نهی از منکر است که می تواند یک جامعه را به سمت هدایت یا گمراهی بکشاند. امر به معروف و نهی از منکر توصیه همه بزرگان است
چگونه امر به معروف و نهی از منکر کنیم؟

امر به معروف و نهی از منکر چیست؟

توصیه و امر به خوبی ها و آنچه از نظر شرع و عرف خوب و پسندیده است، یعنی امر به معروف و بازداشتن و امر به خودداری از بدی ها و آنچه از نظر شرع و عرف بد و ناپسند است، یعنی نهی از منکر! توجه داشته باشید که امر به معروف در ابتدا آورده شده است، پس هرجا که امکان امر به معروف باشد، نهی از منکر عاقلانه نیست.

یکی از مهم ترین وظایف افراد هنگام روبرو شدن با منکرات، امر به معروف و نهی از منکر است

امر به معروف و نهی از منکر از احکام عملی مسلمانان و به نظر شیعیان از فروع دین اسلام است. امر به معروف یعنی دستور دادن یا توصیه کردن از سوی فرد مسلمان به دیگران به انجام آنچه از نظر عقل یا شرع اسلام خوب در نظر گرفته می شود و نهی از منکر یعنی دستور دادن یا توصیه کردن از سوی فرد مسلمان به دیگران به انجام ندادن آنچه به از نظر عقل یا شرع اسلام بد در نظر گرفته می شود. این توصیه گفتاری است و شامل جرح نمی شود.

از نظر دین، به تمام واجبات و مستحبات معروف و به تمام محرمات و مکروهات منکر گفته می شود بنابراین واداشتن افراد جامعه به انجام کارهای واجب و مستحب امر به معروف و بازداشتن آنها از کارهای حرام و مکروه نهی از منکر است.

یکی از مهم ترین وظایف افراد هنگام روبرو شدن با منکرات، امر به معروف و نهی از منکر است. این گونه برخوردها اگر با رعایت ادب اسلامی و تواضع و فروتنی همراه شود و افراد نصیحت کننده، خود به آن چه می گویند، پایبند باشند، با نتیجه خوبی همراه خواهد شد. در این موارد باید توجه داشت که شرایط امر به معروف وجود داشته باشد، مثلاً شخص احتمال تأثیر بدهد.

اما چه کنیم تا با چنین افرادی هم دوست باشیم و هم از آسیب های احتمالی در امان باشیم؟

پاسخ: اگر افراد مورد نظر، آلودگی اخلاقی دارند، مثلا اهل فسق و فجورند، فحش و ناسزا می گویند یا به واجبات و محرمات اهمیتی نمی دهند، در این صورت، صلاحیت لازم برای دوستی ندارند. از نظر اسلام انسان نباید با افراد فاسق و لا ابالی دوست باشد، چون ناخود آگاه از عمل آن ها متأثر می شود و زیان می بیند. از طرفی آن دوستان قابل اعتماد نیستند.

اما اگر به این حد نمی باشند، بلکه خطاهای جزئی دارند (که مقتضای انسان بودن جائز الخطا بودن است) اگر تذکر شما با رعایت نزاکت و ادب همراه باشد، مشکلی را در روابط ایجاد نخواهد کرد، یا ادامه ارتباطتان موجب روگردانی دوستان از کارهای بد خواهد شد. و خداوند بهترین دانایان است ...

امتیاز دهی به مقاله 
ثبت نظر، سوال و ... :
شما می توانید درباره چگونه امر به معروف و نهی از منکر کنیم؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
ارسال
نظرات (0)
ترتیب