توجه: لطفاً نظر خود را از طریق ثبت کامنت و یا  /- برای این مطلب ثبت نمایید.

تبلیغات آنلاین

1401/07/07   12:06
تبلیغات آن لاین ، مزایا و انواع آن :مزایای تبلیغات آن لاین ( هزینه کمتر - دسترسی به مخاطب هدف - بازخورد دقیق و کشف سلیقه مخاطب )، انواع تبلیغات آن لاین (ایمیل مارکتینگ - بازاریابی از طریق موتور جستجوگر - تبلیغات در شبکه اجتماعی )
تبلیغات آنلاین


فرقی نمی کند صاحب یک برند بزرگ باشید یا به تازگی یک فروشگاه کوچک راه اندازی کرده باشید؛ این روزها، تقریبا هر نوع کسب و کاری در هر حوزه و اندازه ای نیاز به حضور در اینترنت و معرفی آن را در فضای مجازی دارد. در این پست به موضوع تبلیغات آنلاین پرداخته ایم.

تبلیغ آنلاین چیست؟

طبق یک تعریف ساده، «هر فعالیتی که از اینترنت برای ایجاد آگاهی، علاقه یا انجام فعالیتی درباره محصولات و خدمات مشخصی استفاده می کند» تبلیغ آنلاین محسوب می شود. طبق تعریفی دیگر، تبلیغات آنلاین نوعی از بازاریابی است که در آن از اینترنت برای معرفی کالاها و خدمات به گروه های مخاطبان و کاربران پلتفرم ها استفاده می شود.

مزایای تبلیغات آنلاین

-1هزینه کمتر

تبلیغات آنلاین هزینه ای به مراتب کمتر از انواع دیگر تبلیغات دارد. برای مثال، هزینه اجاره یک متر مربع بیلبورد در شهرهای بزرگ کشور چندین میلیون تومان می شود. با همان پول شما می توانید تبلیغات به مراتب موثرتری را در فضای مجازی تجربه کنید.

-2دسترسی به مخاطب هدف

ابزارهای آنلاین معمولا امکاناتی در اختیار شما می گذارند که به کمک آنها می توانید، مخاطبان را بخش بندی کنید و تبلیغات را جوری طراحی و برنامه ریزی کنید که فقط به دست مخاطبان هدف کسب و کارتان برسد و برای آنها به نمایش در بیاید. این کار به کاهش هزینه ها و اثربخشی بیشتر تبلیغ منجر می شود.

-3 بازخورد دقیق و کشف سلیقه مخاطب

شما به کمک ابزارهای آنلاین می توانید بازخورد دقیقی از مواردی مثل نرخ دقیق کلیک روی تبلیغ (CTR)، هزینه هر کلیک (CPC)، نرخ رسش (Reach)، نرخ تعامل(Engagement) و... به دست بیاورید. با کمک این بازخوردها کم کم دستتان می آید که چه سایت ها و صفحاتی در فضای مجازی برای تبلیغات شما مناسب تر هستند و مخاطب هدفتان را کجا می توانید پیدا کنید. از طرفی، با کمک ارتباط مداوم با مخاطبان از طریق شبکه های اجتماعی می توانید ذائقه مخاطبتان را بفهمید؛ مثلا اگر فروشگاه کفش دارید، به مرور از تعداد لایک ها و نرخ مشارکت هر پست اینستاگرامی متوجه می شوید کدام انواع کفش طرفداران بیشتری دارند.

انواع تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین شامل انواع ایمیل مارکتینگ، بازاریابی از طریق موتور جستجو (SEM)، بازاریابی شبکه های اجتماعی و انواع تبلیغات نمایشی (مثلا تبلیغات بنری) و تبلیغات موبایلی می شود.

ایمیل مارکتینگ

در بازاریابی به کمک ایمیل، همه یا بخشی از متن ایمیل ارسالی به تبلیغ کالا یا خدمت مورد نظر اختصاص پیدا می کند. این نوع از بازاریابی در روزهای پیش از فراگیر شدن شبکه های اجتماعی رونق فراوانی داشت اگرچه، امروز هم کاربردهای خاص خودش را دارد و همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

بازاریابی از طریق موتور جستجو

این نوع بازاریابی برای افزایش میزان نمایش سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) طراحی شده است. موتورهای جستجو- که گوگل، گل سرسبد آنهاست- هم محتوای ارگانیک و هم محتوای اسپانسرشده را نمایش می دهند و البته آنها را از هم متمایز می کنند. هر گونه فعالیتی که توسط تبلیغاتچی انجام شود تا نتایج سایت را در موتور جستجوی گوگل ارتقا بدهد را می توان بازاریابی موتور جستجو به حساب آورد. سئو (SEO) و ارتقاء نمایش سایت در نتایج جستجو با کمک سرویس تبلیغات گوگل (Google Ads)و ابزار اصلی بازاریابی موتور جستجو هستند.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

تبلیغات یا بازاریابی در شبکه های اجتماعی یکی از مهم ترین انواع تبلیغات آنلاین در دنیای امروز است و به معنای استفاده از شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام، واتساپ و... برای تبلیغ کالاها و خدمات تجاری است. امروزه شاهد هستیم که بسیاری از کسب و کارها از برندهای مطرح جهانی گرفته تا کسب و کارهای کوچک محلی، محصولات و خدماتشان را از طریق شبکه های اجتماعی معرفی و تبلیغ می کنند. آنها به خصوص از ابزارهایی که شبکه های اجتماعی در اختیارشان می گذارند مثل پست و استوری، سوال پرسیدن از مخاطب، نظرسنجی و... برای برقراری ارتباط نزدیک تر و درگیر کردن مخاطب با برندشان بهره می گیرند.

روز به روز بر تعداد کاربران شبکه های اجتماعی افزوده می شود و آدم های بیشتری وقتشان را در شبکه های اجتماعی می گذرانند. از طرف دیگر، آدم ها روز به روز بیشتر از موتورهای جستجو فاصله می گیرند و سعی می کنند نیازهایشان را در همان شبکه های اجتماعی که عمده وقت مجازی شان را در آنها می گذرانند تامین کنند.

حضور کسب و کارها در شبکه های اجتماعی ریسک هایی هم دارد؛ مثلا اینکه همزمان با بالا رفتن تعداد کاربران، تعداد کسب وکارها و مطالب جذابی که در این شبکه ها منتشر می شوند هم زیادتر می شود و در نتیجه، میزان رقابتی که برندها برای جلب توجه مخاطب هدفشان تجربه می کنند، بالا می رود.

از طرف دیگر، تبلیغات در شبکه های اجتماعی در ایران به خاطر تحریم ها و عدم اتصال به درگاه پرداخت بین المللی با محدودیت هایی مواجه است. به همین خاطر هم معمولا فروشگاه ها و برندهای ایرانی ترجیح می دهند مستقیما با اینفلوئنسرها یا صفحات پرطرفدار اینستاگرامی وارد مذاکره شوند و با انتشار محتوای مرتبط با برندشان در این صفحات، مخاطبان را به صفحه برند دعوت کنند.

منبع:روبیکا

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: تبلیغات آن لاین، مزایای تبلیغات آن لاین، انواع تبلیغات، ایمیل مارکتینگ، تبلیغات در شبکه های اجتماعی
648460
fa