توجه: لطفاً نظر خود را از طریق ثبت کامنت و یا  /- برای این مطلب ثبت نمایید.

بازاریابی

نویسنده: زهرا مصری
1401/08/20   23:39
بازاریابی یکی از مهم ترین بخش در کسب و کار های امروزی به شمار می رود و به اعتقاد من همه افراد باید اطلاعاتی درباره این حوزه داشته باشند در این مقاله درباره بازاریابی و انواع آن و هم چنین کدام نوع آن بهتر است صحبت کردم امیدوارم این مقاله برای خوانندگان آن مفید واقع شود.
بازاریابی

بازاریابی واژه ای چنان گسترده است که مباحث بسیار گسترده و متنوعی را پوشش می دهد.

تعریف بازاریابی

به همان اندازه که در تاریخچه بازاریابی،شاهد تغییر و تحول بوده و هستیم تعریف بازاریابی هم پیوسته دچار تحول و دگرگونی شده است.مثلا تعریف بازاریابی طبق انجمن بازاریابی آمریکادر سال 2013 به این صورت است:

بازاریابی مجموعه نهادها،فعالیت ها و فرآیند هایی است که به خلق ارتباط،تحویل و تبادل پیشنهاد ها مربوط اند .

مبادله های که برای مشتریان،کارفرما و در مقیاس بزرگتر،جامعه،ارزشمند محسوب می شود.

فیلیپ کاتلر که کتاب مدیریت بازاریابی او یک منبع و مرجع معتبر جهانی برای آموزش بازاریابی است.بازاریابی را به صورت زیر تعریف می کند:

بازاریابی دانش،هنرکشف،خلق و ارائه ارزش با هدف تامین نیازهای یک بازار هدف ،همزمان با کسب سود است.

بازاریابی خواسته ها و نیاز های تامین نشده را تشخیص می دهد بازارآن را تعریف کرده و حجم این بازار را اندازه گیری و سود بالقوه اش را برآورد می کند.

مشخص می کند که کدام بخش از بازار را می تواند بهتر تامین کند و سپس محصولات و خدمات مناسب با آن را طراحی و ترویج می کند.

تعریف بازاریابی دیجیتال (آنلاین)

بازاریابی دیجیتال شامل همه ابزارها و فعالیت هایی است که برای بازاریابی محصولات و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد به شرط اینکه این فعالیت در بستر دیجیتال (وب،اینترنت،موبایل و...) انجام شوند.

اهمیت بازاریابی دیجیتال (آنلاین)

ارتباط بین انسان و وسایل الکترونیکی روز به روز در حال افزایش است در برخی کشورها کاربران بیشتر از 11 ساعت از فعالیت های روزانه خود را به تعامل با دستگاه های الکترونیکی اختصاص می دهند. در آینده ای نزدیک استفاده از این وسایل در تمام فعالیت های روزانه انسان نقش خواهد داشت از این رو اهمیت و تاثیر بازاریابی دیجیتال روز به روز افزایش می یابد.

از عوامل دیگر هم میتوان به فرصت های شغلی متنوع،راهی آسان برای شروع یک کسب و کار خلاقانه،جذب آسان مخاطب در بسترهای اینترنتی،شکاف مهارت های دیجیتال،تطبیق پذیری و... اشاره کرد.

تعریف بازاریابی سنتی (آفلاین)

نوعی بازاریابی آفلاین و مستقیم که از مواردی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله و.... برای رساندن پیام خود به مشتری استفاده می کنند.با اینکه در دنیای امروز استفاده از این روش کمرنگ تر شده ولی هنوز جایگاه خود را از دست نداده است.

اهمیت بازاریابی سنتی (آفلاین)

گاهی تنها ابزار برای ارتباط با گروه خاصی از مصرف کنندگان است برای مثال محصولات و خدمات مربوط به سالمندان.

بازاریابی تک به تک یکی از ارزشمندترین انواع بازاریابی به روش سنتی است مثل صنعت بیمه که باید فروش به شکل مستقیم و تک به تک انجام شود.

به اعتقاد برخی افراد مارکتینگ به روش سنتی نسبت به مارکتینگ مدرن و اینترنتی ملموس تر است چون روش های سنتی خیلی کم قابل تقلید هستند و همین مسأله در ذهن افراد بیشتر می نشیند.

تفاوت بازاریابی دیجیتال (آنلاین) و بازاریابی سنتی (آفلاین)

بازاریابی سنتی به تبلیغاتی شامل آگهی ها، تبلیغات تلویزیونی،تبلیغات رادیویی و... می پردازد در این روش هزینه تبلیغات زیاد است و چون نمی توان جامعه خاصی را هدف قرار داد گاهی هزینه ها هدر می روند و این روش برای برندسازی چندان مناسب نیست.

در مقابل بازاریابی دیجیتال روشی مدرن است که در آن محصولات و خدمات تتان را با روش هایی مثل تبلیغات در شبکه های اجتماعی،سئو،ppc تبلیغات کلیکی و... تبلیغ می کنید.

در این نوع بازاریابی هزینه تبلیغات کم است و به دلیل امکان هدف گیری مشخص مشتری برندسازی کارآمد و سریع است.

با این تعاریف شاید برایتان سوال پیش بیاید که کدام نوع بازاریابی بهتر است؟

اگر می خواهید به گروه خاصی از افراد در هر کجا که هستند دسترسی پیدا کنید و در عین حال هزینه ها را پایین نگه دارید بازاریابی دیجیتال بهترین گزینه است ولی اگر می خواهید به مخاطبان مسن تر یا مخاطبان محلی دسترسی پیدا کنید بازاریابی سنتی بهتر است.

سخن آخر

در این مقاله درباره بازاریابی و انواع آن و مزایا و معایب هر کدام از آن ها صحبت کردیم امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: اهمیت بازاریابی دیجیتال، اهمیت بازاریابی سنتی ، تفاوت بازاریابی دیجیتال (آنلاین) و بازاریابی سنتی (آفلاین)،
575710
fa