توجه: لطفاً نظر خود را از طریق ثبت کامنت و یا  /- برای این مطلب ثبت نمایید.

قلب

نویسنده: زهرا مصری
1401/08/22   19:57
قلب ما بین ریه ها در وسط قفسه سینه، پشت و کمی سمت چپ استخوان جناغ سینه قرار دارد. در آناتومی قلب یک غشای دولایه شبیه چربی به نام پریکارد که شبیه یک کیسه است قلب را در خود احاطه کرده است. لایه بیرونی پرده پریکارد حاوی رگ های خونی اصلی قلب است.
قلب

قلب

قلب ما بین ریه ها در وسط قفسه سینه، پشت و کمی سمت چپ استخوان جناغ سینه قرار دارد. در آناتومی قلب یک غشای دولایه شبیه چربی به نام پریکارد که شبیه یک کیسه است قلب را در خود احاطه کرده است. لایه بیرونی پرده پریکارد حاوی رگ های خونی اصلی قلب است. این پرده توسط رباط هایی به ستون فقرات، دیافراگم و سایر قسمت های بدن شما متصل می شود. لایه داخلی پریکارد به عضله قلب متصل است. پوششی از مایع دو لایه غشاء را از هم جدا می کند و به قلب اجازه می دهد تا هنگام ضربان به راحتی حرکت کند. وزن قلب بین 200 تا 425 گرم و کمی بزرگتر از اندازه مشت شماست. قلب یک فرد معمولی ممکن است بیش از 3.5 میلیارد بار بتپد (منبسط و منقبض شود). به بیان دیگر قلب هر روز به طور متوسط ​​ 100000 بار می تپد و حدود 7571 لیتر خون به بدن پمپاژ می کند.

قلب چیست و چگونه کارمی کند؟

قلب یک عضو با ساختمان عضلانی است که خون را با قدرت و سرعت بدرون بدن پمپ می کند. مسیری از بدن که خون در آن پمپ می شود را شبکه عروقی می نامند و قلب نقش محوری و مرکز این سیستم و شبکه عروقی را بر عهده دارد .یک سیستم الکتریکی عمل پمپاژ قلب را کنترل می کند. این سیستم الکتریکی توسط یک نقطه مرکزی در دیواره بین دو دهلیز کنترل می شود. با برقراری جریان الکتریکی در سلولهای عضله قلب دیواره های عضله قلب منقبض شده و خون را بدرون شبکه عروقی می راند. وجود دریچه های ورودی و خروجی و باز و بسته شدن متناسب آن سبب می شود که جریان خون در مسیر صحیح هدایت شود.

خون حاوی اکسیژن و مواد غذائی است که بافتهای بدن به آنها نیاز دارند. خون وریدی دارای دی اکسیدکربن به عنوان یک ماده مضر می باشد که با هدایت بطرف ریه از طریق تنفس دفع می شود.

در بیماریهای قلبی ارسال اکسیژن و مواد غذایی به میزان کافی ومورد نیاز بافتها صورت نمی گیرد.

ساختار قلب انسان

در انسان، قلب تقریباً به اندازه یک مشت محکم است و به چهار حفره تقسیم شده که شامل: دو دهلیز و دو بطن است. یک دهلیز و یک بطن در سمت راست و یک دهلیز و یک بطن در سمت چپ وجود دارد. دهلیز ها حفره هایی هستند که خون دریافت می کند در حالی که بطن ها حفره هایی هستند که خون را پمپاژ می کنند. دهلیز راست خون تیره (خون حاوی کربن دی اکسید) را از طریق سیاهرگ زبرین، که خون را از رگ های اندام های فوقانی و بازوها خارج می کند، دریافت می کند. دهلیز راست همچنین خون تیره را از سیاهرگ زیرین که خون را از رگ های اندام های تحتانی و پاها تخلیه می کند دریافت می کند.

علاوه بر این، دهلیز راست خون را از سینوس کرونر دریافت می کند، که خون دارای دی اکسید کربن را از عضله قلب تخلیه می کند. سپس، این خون تیره از طریق دریچه دهلیزی بطن راست (دریچه tricuspid) به بطن راست منتقل می شود، این دریچه یک تکه از بافت همبند است که برای جلوگیری از گردش خون مجدد در یک جهت باز می شود. پس از پر شدن، بطن راست در ساختار قلب خون را از طریق شریان های ریوی به ریه ها می فرستد تا اکسیژن رسانی مجدد انجام شود. پس از عبور خون از شریان ریوی، دریچه های سینی سرخرگ ششی بسته می شود و باعث جلوگیری از برگشت خون به بطن راست می شود. دهلیز چپ سپس خون غنی از اکسیژن را از ریه ها از طریق رگ های ریوی دریافت می کند.

دریچه ها

دریچه ای که قسمت های سمت چپ قلب را جدا می کند،دریچه میترال یا دولختی گفته می شود.هنگامی که خون از بطن چپ و داخل آئورت پمپ می شود، دریچه آئورت یا سینی آئورتی بسته می شود و از جریان برگشت خون به داخل بطن چپ جلوگیری می کند. این الگوی پمپاژ به گردش خون مضاعف گفته می شود و در کلیه پستانداران یافت می شود.

لایه های ساختار قلب

قلب از سه لایه تشکیل شده است: اپیکارد، میوکارد و غدد درون ریز. دیواره داخلی قلب توسط غدد درون ریز اندود شده است. میوکارد از سلول های عضله قلب تشکیل شده است که لایه میانی و بخش عمده دیواره قلب را تشکیل می دهند. لایه بیرونی سلول ها اپیکارد نامیده می شوند که لایه دوم آن یک ساختار لایه ای غشایی (پریکارد) است که قلب را احاطه کرده و از آن محافظت می کند. فضای کافی برای پمپاژ شدید را فراهم می کند، اما قلب را در جای خود نگه می دارد و باعث کاهش اصطکاک بین قلب و سایر ساختارها می شود.

دیاستول، سیستول و فشار خون

هر ضربان قلب دو قسمت دارد:

دیاستول و سیستول

دیاستول

با انقباض دهلیزها، بطن ها منبسط و پر از خون می شوند و خون به بطن ها وارد می شود.

سیستول

با منبسط شدن دهلیزها، بطن ها منقبض شده و خون را از قلب خارج می کند و دوباره پر از خون می شوند.

وقتی فردی فشار خون خود را اندازه گیری می کند دستگاه یک عدد بیشتر و یک عدد کمتر را نشان می دهد. تعداد بیشتر نشان دهنده فشار خون سیستولیک است و تعداد کمتر فشار خون دیاستولیک را نشان می دهد.

فشار سیستولیک

نشان می دهد که خون در طی سیستول چه میزان فشار به دیواره شریان ایجاد می کند.

فشار دیاستولیک

نشان می دهد که در حین دیاستول فشار در ورید ها چقدر است.

تبادل گاز در قلب انسان

هنگامی که خون از طریق شریان ریوی به ریه ها منتقل می شود، از طریق مویرگ های کوچکی عبور می کند که در نهایت به سطح کیسه های هوایی ریه به نام آلوئول متصل می شوند.

سلول های بدن برای عملکرد خود اکسیژن مصرف می کنند و دی اکسید کربن را به عنوان ماده زائد تولید می کنند. قلب امکان از بین بردن دی اکسید کربن ناخواسته را میسر می کند.

اکسیژن وارد خون می شود و دی اکسید کربن از طریق مویرگ های آلوئول از آن خارج می شود. عروق کرونر موجود در سطح قلب، خون حاوی اکسیژن را به ماهیچه قلب می رسانند.

نبض

فرد می تواند نبض خود را در نقاطی که عروق از سطح پوست عبور می کنند، مانند مچ دست یا گردن، احساس کند. نبض همان ضربان قلب است. هنگامی که نبض خود را احساس می کنید، در حقیقت هجوم خون درون رگ ها در حین پمپاژ خون توسط قلب را احساس می کنید.

نبض سالم معمولاً 60 تا 100 بار در دقیقه می زند و این عدد می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. ممکن است یک فرد بسیار فعال نبض پایینی 40 bpm داشته باشد. افرادی که بدن آنها درشت تر است، نبض سریع تری دارند، اما معمولاً این عدد بیش از 100 دور در دقیقه نیست.

سیستم الکتریکی قلب

برای پمپاژ خون در سراسر بدن، عضلات قلب باید به صورت هماهنگ با هم کار کنند تا خون را در مسیر درست، در زمان مناسب و با نیروی مناسب پمپاژ کنند. پالس های الکتریکی این فعالیت را هماهنگ می کنند.

سیگنال الکتریکی از گره سینوسی-دهلیزی شروع می شود، که گاهی اوقات گره سینوسی یا SA نامیده می شود. این گره ضربان ساز قلب است و در بالای دهلیز راست قرار دارد. سیگنال این گره باعث انقباض دهلیزها شده و خون را به داخل بطن ها می راند.

سپس پالس الکتریکی به ناحیه ای از سلول ها در پایین دهلیز راست، بین دهلیزها و بطن ها می رود که به آن گره دهلیزی- بطنی یا AV گفته می شود.

این سلول ها به عنوان دروازه بان عمل می کنند. آن ها سیگنال را طوری هماهنگ می کنند که دهلیزها و بطن ها همزمان منقبض نشوند. باید کمی تأخیر وجود داشته باشد.

سیگنال در امتداد فیبرهایی به نام الیاف پورکنژ درون دیواره های بطن حرکت می کند. فیبرها پالس را به ماهیچه قلب منتقل می کنند و باعث انقباض بطن ها می شوند.

رگ های خونی

سه نوع رگ خونی وجود دارد:

1) شریان ها

این رگ ها خون اکسیژنه را از قلب به بقیه بدن می رسانند. شریان های مستحکم، حاوی عضله و دارای خاصیت کششی هستند، به ایجاد فشار خون از طریق سیستم گردش خون و همچنین تنظیم فشار خون کمک می کنند. شریان ها به عروق کوچکتری موسوم به آرتریول منشعب می شوند.

2) وریدها

این رگ ها خون فاقد اکسیژن را به قلب منتقل می کنند و با نزدیک شدن به قلب، اندازه آن ها افزایش می یابد. وریدها دیواره های نازک تری نسبت به شریان ها دارند.

3) مویرگ ها

این رگها کوچکترین شریان ها را به وریدهای بسیار کوچک متصل می کنند. آن ها دارای دیواره های بسیار نازکی هستند که به آن ها امکان می دهد ترکیباتی مانند دی اکسید کربن، آب، اکسیژن، مواد زائد و مواد مغذی را با بافت های اطراف تبادل کنند.

قلب، خون و رگ های خونی سیستم گردش خون یا سیستم قلبی عروقی را تشکیل می دهند.

ایست قلبی: هنگامی که قلب متوقف می شود

قلب برای حیات ضروری است. در صورت توقف ضربان، خون به مغز و سایر اندام ها نمی رسد و فرد می تواند در عرض چند دقیقه بمیرد. به این حالت ایست قلبی گفته می شود.

اگر فردی دچار ایست قلبی شود، دیگر قادر به حرف زدن یا تنفس نیست و ضربان قلب نخواهد داشت. هر کسی که در اطراف خود شخصی با این وضعیت را مشاهده می کند باید بلافاصله با شماره 115 تماس گرفته و احیای قلبی ریوی (CPR) را شروع کرده و با دستان قفل شده بر مرکز قفسه سینه فرد فشار وارد کنید. زیرا CPR پس از توقف قلب می تواند شانس زنده ماندن فرد را دو یا سه برابر بیشتر کند.

هفت ماده غذایی برای سلامت قلب

رژیم غذایی مناسب نقش مهمی روی سلامت قلب دارد و می تواند از خطر بیماری های قلبی تا حد بسیاری بکاهد.

برخی از مواد غذایی می توانند تأثیر خوبی روی فشار خون، تری گلیسیرید، مقدار کلسترول و التهاب بدن داشته باشند و وقتی تمام این موارد تحت کنترل باشند، قلب هم در شرایط خوبی باقی می ماند، هفت ماده خوراکی که می توانند چنین اثری داشته باشند عبارتند از:

1. سبزیجات برگ دار

سبزیجاتی، چون اسفناج، کلم پیچ و کلم سبز سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها و به ویژه ویتامین K هستند. ویتامین K از رگ ها محافظت کرده و در انعقاد صحیح خون نقش مهمی دارد.

این سبزیجات، حاوی مقدار زیادی نیترات رژیمی هستند که می تواند از فشار خون و سفتی رگ ها کاسته و عملکرد سلول های پوششی رگ های خونی را بهبود بخشند.

2. دانه های کامل

دانه های کامل مانند برنج قهوه ای، جوی دوسر، جوی چاودار، گندم سیاه و کینوآ سرشار از مواد مغذی هستند. این دانه ها در مقایسه با دانه های تصفیه شده سرشار از الیاف اند که می توانند از کلسترول بد خون کاسته و بدین ترتیب از خطر ابتلاء به بیماری های قلبی می کاهند.

3. انواع توت ها

توت فرنگی، توت سیاه، تمشک و زغال اخته حاوی مواد مغذی مهمی هستند که نقش مهمی در سلامت قلب دارند. این مواد خوراکی مملو از آنتی اکسیدان هایی، چون آنتوسیانین اند که جلوی استرس اکسیداتیو و التهاب منجر به بیماری های قلبی را می گیرد. بررسی ها نشان داده که مصرف بسیار انواع توت ها از چند عاملی که باعث بیماری قلبی می شود می کاهد.

4. ماهی های چرب و روغن ماهی

ماهی های چرب مانند قزل آلا، خال مخالی، ساردین و تن سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که برای سلامت قلب بسیار مفیدند.

روغن ماهی هم گزینه خوبی برای دریافت اسیدهای چرب امگا 3 مورد نیاز بدن است. مکمل روغن ماهی، تری گلیسیرید خون را کم کرده و عملکرد رگ های خونی را بهبود می بخشد و در نتیجه از فشار خون بالا می کاهد که در نتیجه منجر به بهبود وضعیت قلب می شود.

5. گردو

گردو منبع خوبی از فیبر و ریزمغذی هایی مانند منیزیم، مس و منگنز است. بررسی ها نشان داده که گردو از چربی های بد خون تا 16 درصد و همچنین حدود 2 تا 3 میلی متر از فشار خون دیاستولیک می کاهد و بدین ترتیب موجب کاهش تنش اکسیداتیو و التهاب می شود. مصرف مرتب گردو از خطر ابتلاء به بیماری های قلبی کم می کند.

6. لوبیا

لوبیاها حاوی نشاسته مقاوم اند که در برابر هضم مقاومت می کنند و به وسیله باکتری های مفید روده تخمیر می شوند؛ در بررسی ها مشخص شده که نشاسته مقاوم با کاهش مقدار تری گلیسیرید خون و کلسترول می تواند از قلب محافظت کند.

7. شکلات تلخ

شکلات تلخ حاوی حداقل 70 درصد کاکائو سرشار از آنتی اکسیدان هایی، چون فلاونووئید است که می توانند سلامت قلب را حفظ کنند. بررسی ها نشان داده است که مصرف شکلات تلخ می تواند از خطر ابتلاء به بیماری های قلبی بکاهد.

از دیگر مواد خوراکی که از قلب محافظت می کنند می توان به گوجه فرنگی، بادام، انواع دانه ها مانند دانه های چیا، کتان، سیر، روغن زیتون و چای سبز اشاره کرد.

با مصرف متعادل و به اندازه مواد غذایی فوق و البته ورزش های مناسب می توانید قلبی همیشه سالم داشته باشید.

مواد غذایی مضر برای قلب

گوشت های فراوری شده فست فودی

بیکن، سوسیس، کالباس و هات داگ بخشی از رژیم غذایی روزمره بسیاری از مردم آمریکا است، اما دکتر جنیفر هایت (Jennifer Haythe) متخصص قلب و استادیار علوم پزشکی در دانشگاه کلمبیا نیویورک می گوید، نمی خواهد نزدیک غذا های فست فود برود. بنا به ادعای وی این فراورده ها سرشار از اسید های چرب هستند.

علاوه بر این ما می دانیم که سوسیس و گوشت های فراوری شده با نارسایی قلبی و سرطان ارتباط دارند. "دقیقا چه چیزی در گوشت های فراوری شده وجود دارد؟ منظور از گوشت های فراوری شده گوشت های نمک زده، حاوی مواد نگهدارنده، پردازش شده یا دودی شده اند تا ماندگاری آن ها بیشتر باشد. این غذا ها در صورتی که خیلی سریع و راحت آماده می شوند، اما مواد شیمیایی و سدیم مورد استفاده درغذا های فراوری شده برای قلب مضر هستند به ویژه اگر که در مقادیر زیادی مصرف شوند. هات داگ نیز در دسته مواد غذایی قرار دارد که هرگز نباید به صورت خام مصرف شود.

گوشت قرمز

یک استیک آبدار لذیذ به همراه قارچ های سرخ شده در کره، غذایی است که ممکن است بخواهید برای روز های خاصی، آن را مصرف کنید. دکتر هایت می گوید: "استیک خوشمزه سرشار از اسید های چرب، کلسترول و نمک است". دکتر هایت به تمامی بیمارانش پیشنهاد می کند تا مصرف گوشت قرمز را به ماهی یکبار محدود کنند.

هنگامی که گوشت قرمز مصرف می کنید، سعی کنید برش های کم چرب و کوچک، نوعی که روی آن برشته شده، گوشت راسته و بدون چربی را مصرف کنید. از ادویه ها و گیاهان معطر برای طعم دار کردن آن استفاده کنید البته بدون کره، خامه یا سس آن ها را درست کنید. در صورتی که برای خوردن استیک گوشت به رستوران می روید سعی کنید استیک های با استخوان را سفارش ندهید.

چیپس سیب زمینی

مصرف چیپس سیب زمینی یا یک کاسه ذرت بو داده مطمئنا بسیار لذت بخش و لذیذ است، اگر چه دکتر هایت می گوید: این تنقلات ممکن است حاوی مقدار جزئی از اسید های چرب، سدیم ، کربوهیدرات باشند. نتایج مطالعه ای منتشر شده در مجله پزشکی انگلستان نشان داد که 99/2 درصد مردم سراسر جهان بیش از 2000 میلی گرم سدیم روزانه مصرف می کنند.

اکثر موسسات سلامت توصیه می کنند که بیش از 1500 میلی گرم در روز سدیم مصرف نکنید. افرادی که بیش از 2000میلی گرم سدیم در روز مصرف می کنند از هر 10 نفر شان یک نفر دچار مرگ بر اثر بیماری های قلبی می شود. آیا در دفعات بعدی که می خواهید فیلم مورد علاقه تان را در Netflix ببنید باید از خوردن ذرت بوداده صرف نظر کنید؟ در صورتی که نمی توانید بطور کامل چیپس و ذرت بوداده را کنار بگذارید سعی کنید که چیپس های تنوری و ذرت با نمک و کره کم را انتخاب کنید. مقادیر کمی بردارید، بسته چیپس یا ذرت را در آشپزخانه بگذارید و مقدار کمی از آن را در یک ظرف تک نفره، سرو کنید.

پیتزا

صرف پیتزا برای یک شام هفتگی چیزی است که تقریبا اکثر ما آن را در برنامه خود داریم. متاسفانه تنها چیزی که از فست فودی به عنوان پیتزا نصیب ما می شود مقدار زیادی "کربوهیدرات به همراه نمک و پنیر فراوری شده است". دکتر هایت می گوید، مجبور نیستید که شام آخر هفته مورد علاقه تان را از دست بدهید تنها کافی است سعی کنید که یک پیتزای سالم تر با قارچ، فلفل و سس زیاد سفارش بدهید. گزینه دیگر می تواند درست کردن یک پیتزای خانگی باشد. دکتر هایت توصیه می کند، "از گندم کامل در خمیر، روغن زیتون و پنیر بز استفاده کنید".

نوشابه های رژیمی

دکتر سیندو کوشی (Sindhu Koshy) متخصص قلب و عروق در بیمارستانی در میشیگان می گوید حتی نوشابه گازدار معمولی بهتر از نوع رژیمی آن است. آسپارتام (aspartame) موجود در نوشابه رژیمی در واقع بیش از شکر یا فروکتوز بالای شربت ذرت است و می تواند شما را نسبت به مصرف خوراکی های شیرین حریص تر کند. بنا به ادعا دکتر کوشی، نوشابه رژیمی موجب افزایش وزن می شود و اضافه وزن به هیچ وجه برای قلب خوب نیست

نان سفید

نان سفید، پاستا و برنج سفید همگی نشاسته هایی هستند که دکتر کوشی از مصرف آن ها پرهیز می کند. باید مقدار نشاسته های سفیدی را که در حال خوردن شان هستید، محدود تر کنید، زیرا آن ها در بدن تبدیل به قند می شوند. به دنبال نان ها و پاستا هایی با غلات کامل باشید که حاوی فیبر بیشتر نسبت به انواع سفید هستند و آهسته تر هضم می شوند تا به تنظیم میزان قند خون کمک کنند. علاوه بر این، غلات کامل فیبر بیشتری تولید می کنند که به شما کمک می کنند تا برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید در نتیجه کمتر دچار افت قند خون شده و میل کمتری برای مصرف میان وعده های قندی بین غذا ها خواهید داشت.

نوشیدنی های انرژی زا

اکثرا نوشیدنی های انرژی زا ادعا می کنند که یک روشی سالم برای تقویت انرژی هستند. مشکل این است که چندین ماده تشکیل دهنده آن ها مانند گوارانا و تائورین به عنوان تقویت کننده انرژی طبیعی معرفی شده اند. این مواد را با کافئین ترکیب کنید تا ببینید که چگونه ضربان قلب تان را افزایش می دهند.

نیکول واینبرگ (Nicole Weinberg) یکی از متخصصان قلب و مدیر موسسه قلب زنان در مرکز سلامت سن جونز سانتا مونیکا بیان می کند: "مقدار بالایی از کافئین در نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد که می تواند موجب آریتمی قلبی شود". این وضعیت که با کمبود خواب همراه می شود و عموما دلیل گرایش افراد به مصرف نوشیدنی انرژی زا می باشد، یک ترکیب نا مناسب را به وجود می آورند.

مرغ سوخاری

اکثر افراد به ویژه آمریکایی ها عاشق خوراکی های سرخ کردنی هستند از مرغ تا آب نبات های میله ای. این غذا ها ممکن است خوشمزه باشند، اما به گفته دکتر واینبرگ هیچ ارزش غذایی قابل ملاحظه ای ندارند حتی در صورتی که یکی از انواع سبزی ها باشند. دکتر واینبرگ توضیح می دهد: "اینگونه مواد غذایی برای قلب ضرر دارند و از طرفی برای تناسب اندام نیز بد هستند و سبب وارد شدن اکسیدان ها به بدن می شوند". اکسیدان ها دقیقا بر ضد آنتی اکسیدان ها هستند". غذا های سرخ کردنی حاوی روغن داغی هستند که سبب تغییر بافت ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها می شود. در این وضعیت تنها چربی و کالری اضافی دریافت نمی کنید بلکه اکسیدان های صدمه زننده به سلول ها را مصرف می کنید.

سس پنیری

دکتر ویکتوریا شین (Victoria Shin)، متخصص قلب بیان

می کند، "از مصرف این ماده و سایر پنیر های فراوری شده، اجتناب کنید، زیرا آن ها حاوی با مواد نگهدارنده هستند". اصولا هر ماده غذایی که تاریخ مصرف بلند مدتی دارد، احتمالا می تواند تاریخ حیات انسان ها را کوتاه کند. علاوه بر مواد شیمیایی استفاده شده در مواد نگهدارنده، سس پنیری در هر 2 قاشق غذا خوری، 91 کالری و 7 گرم چربی اشباع شده دارد. هنگامی که 2 قاشق غذا خوری پنیر را روی ناچو یا ساندویچ خود می ریزید بهتر است به این عدد ها فکر کنید.

نودل فوری

بسته های های نودل فوری به احتمال قوی یکی از انتخاب های فوری بسیاری از دانشجویان است. کتاب ها و سایت های آشپزی پیشنهاد های زیادی را در زمینه طعم دار کردن آن ها ارائه می کنند که حتی می تواند آن ها را خوشمزه تر کند. چگونه یک بسته کوچک نودل می تواند به قلب آسیب برساند؟ آیا می دانید نودل ها ابتدا به میزان زیادی سرخ می شوند؟ از همین رو برای سلامت قلب به هیچ وجه خوب نیستند. دلیل دیگر آن نمک است.

یک بسته معمولی نودل، 875 میلی گرم سدیم دارد و از این رو جزو غذا های با سدیم بالا قرار می گیرد که پزشکان و متخصصان قلب از مصرف آن ها اجتناب می کنند. این مقدار سدیم بخش زیادی از 1500 میلی گرم توصیه شده روزانه توسط موسسه قلب آمریکا را دارا می باشد. این میزان زیاد نمک باعث می شود بدن مایعات اضافی را در بدن نگه دارد که فشار خون را بالا می برد و کار قلب را افزایش می دهد. در نتیجه اگر به فکر سلامتی و به ویژه قلب تان هستید، به توصیه متخصصان قلب در مورد مصرف نکردن غذا های بسته بندی توجه کنید.

شیرینی با خامه

چه فردی می تواند خود را در مقابل طعم لذیذ خامه قنادی که به کیک ها زده می شود دوام بیاورد؟ همانطور که می دانید بسیار وسوسه انگیز است، اما بهتر است قبل از خوردن و مصرف خامه قنادی خوردن را به تکه ای کوچک محدود کنید. علاوه بر اینکه مملو از مواد نگهدارنده و تشکیل دهنده ای است که شما حتی نمی توانید تلفظ کنید، می تواند یک کابوس قندی برای قلب شما باشد. یک بسته معمولی خامه قنادی به اندازه 20 گرم در هر 2 قاشق غذا خوری است. در مرحله اول، به ندرت تنها 2 قاشق غذا خوری می خوریم، اما حتی در صورتی که این مقدار را مصرف کردیم، ولی همچنان میزان قند دریافتی بالاتر از میزان نرمال بود باید مصرف آن را متوقف نماییم. قند با افزایش دور کمر و سلامت قلب در ارتباط است. خامه قنادی همچنین جزو غذا هایی است که هرگز میزان کالری دقیق آن را نخواهید دانست.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شود و با خواندن این مقاله مراقب قلب خود باشید.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (1)
ترتیب
متین وکیلی کد: 394

قلب دیگه💛

پاسخ
1402/02/20
ans_result_394
کلمات کلیدی: سلامت قلب، قلب ما، قلب چیست و چگونه کارمی کند؟، لایه های ساختار قلب، سیستم الکتریکی قلب، ماده غذایی برای سلامت قلب، مواد غذایی مضر برای قلب
647000
fa