توجه: لطفاً نظر خود را از طریق ثبت کامنت و یا  /- برای این مطلب ثبت نمایید.

بهترین و ماندگارترین روش حفظ قرآن

1401/08/22   00:10
قرآن هدایتی است برای ما انسان ها، چقدر زیبا است در یادگیری آن کوشا باشیم و چه بهتر که آن را حفظ کنیم! من فکر نمی کنم لذتی بالاتر از حفظ قرآن وجود داشته باشد، البته حفظ قرآنی که با معرفت و بصیرت و هدفی بزرگتر، صورت گرفته باشد.
بهترین و ماندگارترین روش حفظ قرآن

ماندگارترین روش حفظ قرآن
در دین اسلام و در میان مسلمانان حفظ قرآن کاری ارزشمند و پرفضیلت است که از ابتدای تاریخ اسلام میان مسلمانان رایج بوده و خیر و برکات زیادی نیز برای آن بیان شده است. یکی از مهمترین عللی که می توان برای حفظ قرآن برشمرد، جلوگیری از تحریف و تغییر آن بوده است. از ابتدای تاریخ اسلام مسلمانان و یاران پیامبر با حفظ کردن دقیق آیات قرآن توانستند از آن حراست و حفاظت کنند.
حفظ قرآن به لحاظ فردی در جایابی موضوعات، مسائل قرآنی، مطالب دینی و انس با قرآن، فهم و تفسیر بهتر آیات کاربرد دارد. اما این کار پرفضیلت آنقدرها هم آسان نیست و خیلی ها در میانه از راه ناامید می شوند. برای حفظ قرآن روش های مختلفی وجود دارد که همه آن ها نمی توانند شما را به مقصود برسانند. یکی از بهترین روش های حفظ قرآن، حفظ تصویری آن است که در ادامه بیش تر راجع به آن صحبت خواهد شد.
بهترین روش های حفظ قرآن کریم
همانطور که گفتیم برای حفظ قرآن شیوه های متعددی وجود دارد که هر کدام از این روش ها در جایگاه خود دارای ویژگی های منفی و مثبتی هستند و هرکس می تواند متناسب با ذوق، استعداد، شرایط شخصی و تجربه عملی خیش یکی از این روش ها را انتخاب کند. در ادامه تعدادی از روش های رایج حفظ قرآن و بهترین و ماندگارترین روش آن معرفی می شوند.
حفظ تصویری قرآن؛ ماندگارترین روش حفظ قرآن
یکی از بهترین، اصولی ترین و ماندگارترین روش های حفظ قرآن حفظ تصویری آن است. حفظ تصویری قرآن بر اساس ثبت تصاویر آیات در ذهن پیش می رود. به بیان دیگر در این روش شما به گونه ای آیات را به ذهن می سپارید که به محض اینکه از شما خواسته شود آیه ای را تلاوت کنید، تصویر آیات در ذهن شما نقش می بندد. این روش مانند یک بازی، شیرین و گیراست. به طوری که حافظان پس از طی کردن هر سطح مشتاق ورود به سطح بعدی هستند. روش حفظ تصویری قرآن با کار کردن بر روی حافظه تمرکز داشته و در این روش حافظه به شدت تقویت می شود. برای حفظ کردن قرآن با این روش نیاز به گذراندن سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته دارید که با گذراندن این سه سطح می توانید به راحتی آیات را از حفظ تلاوت کنید.
در این روش برای تقویت و تثبیت بیش تر آنچه که در ذهن ثبت و ضبط شده، از دو مهارت حافظه صوتی و حافظه ادراکی استفاده می شود. به این ترتیب که شما ابتدا موسیقی قرآن که در ذات آیات وجود دارد را می شناسید و آن را حفظ می کنید. سپس به یادگیری معنا و مفهوم آن آیه می پردازید. با استفاده از حافظه ادراکی مفاهیم در ذهن ثبت می شوند و در ترکیب با حافظه صوتی، شما می توانید آیات را به صورت تصویری حفظ کنید. (استخاره با قرآن)
روش حفظ کمی قرآن
در این روش قرآن آموز باید تعداد مشخصی از صفحات را در هر دوره حفظ کند. به بیان دیگر هرچه صفحات بیش تری در زمان کم تری حفظ شوند، امتیاز قرآن آموز بالاتر می شود. این روش به سه شکل انجام می شود که عبارتند از: از اول تا آخر یک جزء، از اول قرآن تا…، از ابتدای سوره. توجه داشته باشید که روش حفظ کمی ماندگاری خیلی زیادی ندارد و ممکن است حافظ دچار خلط مباحث شود.
روش حفظ کیفی قرآن
در روش حفظ کیفی علاوه بر حفظ کلمات، به مولفه ها و عناصر دیگر قرآن مانند تمسک، تدبر، معنا، عمل و… نیز توجه می شود. این روش منجر به انس مادم العمر فرد با قرآن می شود. حفظ کردن به روش کیفی را می توان به بخش های مختلف عمومی، تخصصی و موضوعی تقسیم کرد که هر کدام از این بخش ها می توانند پیش نیازی برای بخش های دیگر باشند.
حفظ عمومی
این شیوه حفظ، مخاطب محور است و در آن سعی می شود قرآن آموز با حفظ کردن جملات کوتاه، پرمعنا و ترتیبی بتواند حافظ قرآن شود. به بیان دیگر در روش حفظ عمومی قرآن، با عمومی سازی موضوع یادگیری، کاهش کمیت، ساده سازی و انتخاب جملات معنادار قرآن آموز ترغیب به یادگیری و ادامه مسیر می شود. در این روش قرآن آموز با جملات کوتاه و معنادار کار را شروع می کند تا در نهایت به حفظ کل قرآن نائل شود. روش حفظ عمومی قرآن شیوه ای است که نیاز به برنامه ریزی دراز مدت دارد. زیرا گاهی اوقات حافظ سعی می کند بنابر علاقه و سلیقه شخصی آیات را انتخاب کند.
حفظ موضوعی
حفظ موضوعی قرآن یکی از شیوه های آسان و رایج است. در این روش قرآن به موضوعات مختلفی دسته‎ بندی می شود و قرآن آموز بر حسب تجربه خود با یکی از این موضوعات شروع می کند. به عنوان مثال گاهی به خاطر سپردن ترتیب مشابهی از واژه ها مانند واژه های مشترک زبان فارسی و عربی (واژه هایی که در قرآن آمده اند)، می تواند شروع خوبی برای قرآن آموزان باشد.
موضوع دیگر در این روش، ترکیب ها هستند. ترکیب های ساده و پرکاربرد زیادی در متن قرآن وجود دارد. ترکیب هایی مانند الحمدلله، نعمت الله و… که کمک می کنند به واسطه این ها مفاهیم متعددی به ذهن متبادر شوند.
از دیگر موضوعاتی که در این روش مطرح می شوند، حفظ کردن پیام های قرآنی، قطعه ها، تمثیل و داستان، نیایش ها و آیات مرتبط به هم هستند. این آیات می توانند کوتاه باشند و یا حتی بر حسب تجربه و توان فرد به ترکیب های بلند تبدیل شوند. همچنین یکی دیگر از موضوعاتی که در روش حفظ موضوعی قرآن مطرح می شود انتخاب تدبری آیات است. در این شیوه آیه ای که توسط قرآن آموز حفظ می شود مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد تا قرآن آموز به لایه های عمیق آیه اشراف پیدا کند. در یک کلام می توان گفت که روش حفظ موضوعی قرآن، جز محور است که در بازه زمانی طولانی تری انجام می شود.
حفظ تخصصی
روش حفظ تخصصی، قرآن محور است و در سه سطح مختلف انجام می شود:
حفظ کامل قرآن با معنا: این روش همان حفظ ترتیبی قرآن است که با درک معنای عبارات و آیات قرآن همراه می شود.
حفظ ترکیبی: در این روش، قرآن همراه با یادگیری و رعایت علم قرائت، تجوید، درک مفاهیم و تدبر آموخته می شود.
حفظ جامع: در روش حفظ جامع قرآن، با رعایت و در نظر گرفتن تمام نکات و جوانب آن مانند قرائت صحیح، تجوید، درک معنا و تدبر و تفسیر آموخته می شود.
حفظ قرآن از کارهای بسیار پرفضیلتی است که می تواند مانند چراغی مسیر زندگی افراد را روشن کند. اگر شما دوست دارید از حافظان قرآن باشید، باید روشی درست و ماندگار برای انجام این کار انتخاب کنید. در این مقاله چند نمونه از روش های حفظ قرآن به ویژه ماندگارترین آن، یعنی روش حفظ تصویری قرآن معرفی شدند. اگر می خواهید حفظ قرآن را شروع کنید و یا به مشاوره نیاز دارید، در خدمت شما هستم. به این منظور، جهت چت با بنده، روی گزینه "چت با نویسنده" کلیک کنید.

امتیاز دهی به مقالهScoring the article 
ثبت نظر یا سوالRegister comments or questions
نام و نام خانوادگیfirst name and last name
ارسال
نظراتComments   (0)
ترتیب
کلمات کلیدی: استخاره با قرآن ، بهترین و ماندگارترین روش حفظ قرآن، ماندگارترین روش حفظ قرآن، حفظ تصویری قرآن، حفظ تخصصی، حفظ قرآن را شروع کنید، به مشاوره نیاز دارید
574110
fa